Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Katılımıyla Millet Bahçelerinden Bazıları Bugün Açılıyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kontrolünde ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca Türkiye'de kişi başına düşen yeşil alan miktarını 15 metrekareye çıkarmak için başlanan millet bahçelerinden bazıları bugün açılıyor.

05.06.2021-16:23 - (Son Güncelleme: 05.06.2021-16:35)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kontrolünde Çevre ve Şehircilik Bakanlığının koordinasyonunda 81 ilde yapılan millet bahçelerinin yer seçimi ve projelendirmesi, 20 Mayıs 2020 tarih ve 2020/16 sayılı genelgenin ekinde yer alan Millet Bahçesi Rehberi çerçevesinde yürütülüyordu.

Bakanlık, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı, Emlak Konut ve belediyeler aracılığı ile 2023 senesine kadar 81 ilde en az bir millet bahçesi yapılmasını amaçlanıyor. Ülke genelinde toplam 81 milyon metrekare millet bahçesi yapılmasına dair projelendirme ve uygulama çalışmaları ise sürmektedir.

Yeni kuşağa daha yeşil ortamlarda yaşamasına fırsat sağlamak ve ülke genelinde kişi başına düşen yeşil alan miktarını 15 metrekareye çıkarmak için yapımına başlanan millet bahçelerinde bisiklet, yürüyüş, ve gezinti yolları, spor alanları, çocuk oyun alanları da olacak. Tema ve meyve bahçelerinin bulunacağı millet bahçeleri, bitki ve peyzajıyla şehirlere yeni soluk getirilmesi planlandı.

35 MİLLET BAHÇESİ AÇILDI

Ülke genelinde 55 milyon 975 bin 336,91 metrekarelik alanda 321 millet bahçesinin projelendirme ve yapım aşamasını sürdüren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bugüne kadar da 22 ilde yapımı tamamlanmış olan 6 milyon 383 bin 643 metrekarelik 35 millet bahçesinin açılışını tamamladı.

19 ilde 2 milyon 900 bin 477 metrekarelik alanda yapılan 26 millet bahçesi açılışa hazır hale getirildi. 47 ilde 11 milyon 387 bin 557 metrekarelik alanda 84 millet bahçesinin yapım faaliyetleri sürmektedir. 176 millet bahçesinin de projelendirme ve yer seçimi çalışması tüm hızıyla devam ediyor.

Yapımı tamamlanan millet bahçeleri:

''Ankara AKM 1. Etap Millet Bahçesi, İstanbul Ayazma Millet Bahçesi, İstanbul Hekimbaşı Millet Bahçesi, İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Millet Bahçesi, Balıkesir Çamlık (Kızpınarı) Millet Bahçesi, Balıkesir İvrindi Millet Bahçesi, Ağrı Hamur Millet Bahçesi, Ağrı Millet Bahçesi, Mersin Millet Bahçesi, Kocaeli Eskihisar Millet Bahçesi, Trabzon Avni Aker Millet Bahçesi, Trabzon Vakfıkebir Millet Bahçesi, Manisa Gördes Millet Bahçesi, Muş Malazgirt Millet Bahçesi, Muş Stat Yerinde Millet Bahçesi, Eskişehir Stat Yerinde Millet Bahçesi, Malatya Mevcut Stat Yerinde Millet Bahçesi, Kars Cumhuriyet Millet Bahçesi, Kars Örnek Millet Bahçesi, Sakarya Serdivan Millet Bahçesi, Konya Kadınhanı Millet Bahçesi, Aydın Nazilli Millet Bahçesi, Antalya Stat Yerinde Millet Bahçesi, Isparta Atabey Millet Bahçesi, Adıyaman Besni Millet Bahçesi, Erzurum Horasan Millet Bahçesi.''

5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısı ile gerçekleştirilen programda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, yapımı tamamlanan millet bahçelerinden 10'unun açılışını yapması da planlanmaktadır.

Açılışı yapılması planlanan millet bahçeleri:

''İstanbul Ayazma Millet Bahçesi, İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Millet Bahçesi, Aydın Nazilli Millet Bahçesi, Kars Örnek Millet Bahçesi, Kars Cumhuriyet Millet Bahçesi, Malatya Mevcut Stat Yerinde Millet Bahçesi, Muş Stat Yerinde Millet Bahçesi, Trabzon Vakfıkebir Millet Bahçesi, İstanbul Pendik Millet Bahçesi, Mersin Millet Bahçesi.''

Yürüyüş ve bisiklet yollarının yanı sıra da birçok donatının yer alacağı Trabzon Vakfıkebir Millet Bahçesi'nde 632, çiçek tarlalarının bulunduğu Mersin Millet Bahçesi'nde ise 1969 ağaç da dikildi.

Muş ve Malatya'da eski statların yerlerine yapılan millet bahçeleri ise vatandaşlara sosyalleşebilecekleri yeşil alanlar sunmanın yanı sıra da deprem toplanma alanı, geçici barınma sahası ve koordinasyon merkezi amaçlı da kullanılabileceği belirtildi.

İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Millet Bahçesi biyolojik göletleri ve bitki tünelleri ile de dikkat çekmektedir. 

Daha öncesinde hastane bulunan bir alana inşa edilen Kars Örnek Millet Bahçesi'nde ise tematik bahçeler, yürüyüş, buz pisti, koşu ve bisiklet parkurları ve fitnes alanı da bulunmaktadır.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR