Bu Et Altın Suyuna Bandırılıyor: Fiyatı 16 Bin TL

İzmir'de satılan 16 bin TL et fiyatıyla gündem oldu. Japon wagyu cinsi sığır etinin fiyatı dudak uçuklattı.

23.01.2022-17:39 - (Son Güncelleme: 23.01.2022-18:02)Bu Et Altın Suyuna Bandırılıyor: Fiyatı 16 Bin TL

İzmir'de bir kasapta satılan bin 200 dolarlık et fiyatıyla dikkat çekiyor. Fiyatı duyanlar hayrete düşüyor. Güncel kur değerine göre yaklaşık 16 bin TL’yi bulan Japon wagyu cinsi 'Kobe' isimli sığır eti, özellikle yurt dışındaki müşteriler tarafından ilgi görüyor.

İzmir’in Torbalı ilçesi Ayrancılar Mahallesi’nde kasaplık yapan Mehmet Günbey ve oğlu Bedirhan Günbey’in dükkanlarında bulunan etler, fiyatları ve hazırlanış biçimiyle oldukça dikkat çekiyor. 

KOBE ETİNİN KİLOSU BİN 200 DOLARA SATILIYOR

Dükkanda en fazla ön plana çıkan ürün ise Japon ırkı ’wagyu’ cinsi sığırdan elde edilen ve kilosu bin 200 dolara satılan ‘Kobe’ eti. Etin pahalılığının ise birden fazla nedeni var. 

FİYATI 10 BİN LİRADAN,16 BİN LİRAYA YÜKSELDİ 

Bunlardan biri wagyu sığırının özel beslenme programları dahilinde masaj ve stressiz ortam yetiştirilerek yağlanması. Uzun süredir bin 200 dolardan satılan etin fiyatı, kur artışı sebebiyle son 1 senede 10 bin TL’den 16 bin TL’ye çıktı. 


BU ETİN YAĞI ELİNİZİN SICAKLIĞIYLA BİLE ERİYEBİLİYOR 

Kasap Mehmet Günbey, sığırlarının özel veterinerler kontrolünde özel programlarla mısır ve arpayla beslendiğini ve elde edilen etlerin sadece sırt ve bel kısmına ait olduğunu söyledi. Günbey, "Bunun en büyük özelliği de etin içinde mermer olarak tabir ettiğimiz ince yağ dokularının olmasıdır. Bu etin yağı elinizin sıcaklığıyla bile eriyebiliyor. Etlerimizin yağ oranı çok yüksek. 500 kilogramlık bir sığır kestiğimiz zaman bunun içinden yaklaşık 40-50 kilogram bir et alabiliyoruz." diye konuştu. 

40 ÇEŞİT BAHARATLA ALTIN SUYUNU BANDIRILIYOR 

Türkiye’de bu eti sadece kendilerinin ürettiğini ve Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde bir çiftliğinin bulunduğunu belirten Günbey, "Bu et kesilir kesilmez direkt olarak dolaba konmuyor. Önce 40 ila 60 gün arasında kaya tuzlarının arasında dinlendiriyoruz. Daha sonra vitrine çıkararak satışa sunuyoruz. Dinlenmiş etin üstü siyahımsıdır ama içi de pespembedir. Buna ‘Dry Aged’, yani kuru dinlendirme deniyor. Daha sonra da 40 çeşit baharat ve altın suyu olarak tabir ettiğimiz karışımımıza bandırarak müşterilerimize ikram ediyoruz." dedi. 


BU ETİ BİLENLER ÇOK PAHALI OLDUĞUNU SÖYLEMİYOR 

Günbey, müşterilerinin özellikle Katar, Kuveyt ve Irak gibi ülkelerden geldiğini belirterek, "Hem tüketmek için ve hem de toplu olarak restoranları için satın alanlar var. Hatta Japonya’nın Kobe bölgesinden gelen müşterimiz bile var. Bazı müşterilerimiz pahalı bulabiliyor ama bu eti bilenler çok pahalı olduğunu söylemiyor. Bizde 58 TL’den başlayıp bin 200 dolara kadar satılan et var. Türkiye’de hem en ucuz eti hem de en pahalı eti biz satıyoruz. En ucuz et dediğimiz ise bu hayvanların kaburga ve döş kısmından elde edilen ettir." ifadelerini kullandı. 

PORSİYON FİYATLARI 200 TL İLA 8 BİN TL ARASINDA SATIŞA SUNULUYOR 

Kasap Mehmet Günbey, kaya tuzlarında dinlendirilen etleri pişirdikten sonra yine kaya tuzunda servis ettiklerini ifade ederek, 200 TL ila 8 bin TL arasında değişen porsiyon servislerinin olduğunu ifade etti.


DNC Medya
DNC Medya
bilgi@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal