Adaçayının Faydaları Nelerdir, Adaçayı Nasıl Demlenir?

Geçmişten günümüze gelen mucize bitkilerin başında yer alan adaçayı hakkında en çok merak edilen; ada çayının faydaları nelerdir? Ada çayı nasıl demlenir? Ada çayı zayıflatır mı? Sorularını sizler için cevapladık…

16.06.2021-16:03 - (Son Güncelleme: 02.12.2021-10:01)Adaçayının Faydaları Nelerdir, Adaçayı Nasıl Demlenir?

Faydaları saymakla bitmeyen adaçayı, tarih boyunca birçok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. İçinde bulunduğu vitamin ve minerallerle tam bir şifa deposu olan adaçayı hakkında en çok merak edilen; adaçayının faydaları nelerdir? Adaçayı nasıl demlenir? Adaçayı zararları neler? Adaçayı zayıflatır mı? Sorularının detaylarını haberimizde bir araya getirdik. Gelin adaçayının mucizelerine beraber bakalım… 

BİNBİR DERDE DEVA ADA ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?

Aslen Ege bölgesinde acı elma çayı olarak bilinen Ada çayının tarihi çok eskilere dayanıyor. Bu müzice bitki birçok tarihi dönemde hastalılara şifa olarak kullanılmıştır. Genel olarak çay gibi demlenerek tüketilen ada çayı, aynı zamanda damıtarak buhar yoluyla kullanılabileceği gibi ada çayı yağı olarak da sıkça tercih edilir. Tarif öncesine kadar dayanan ada çayının faydaları saymakla bitmiyor ancak biz sizler için birkaçını bir araya getirdik.

Ada Çayının Bilinen Başlıca Faydaları;

-Adaçayı yapı antiseptik özelliğe sahiptir

-Mide ve sindirim problemlerine iyi gelir

-Gaz söktürür

-Gastrit oluşumunu önler

-Kolik tedavisinde kullanılır

-İltihabı önler

-Akne, egzama ve sedef hastalığından kullanılır

-Kötü kolesterolü oluşumunu engeller

-Diyabet hastalığı tedavisinde kullanılır

-Kolon kanseri tedavisinde kullanılır

ada çayının faydaları

HASTALIKLARA ŞİFA ADA ÇAYI NASIL DEMLENİR?

Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ada çayını demlemek sanıldığı kadar zor değildir. Güzel bir adaçayı dememek için, kurutulmuş ada çayını 1,5 buçuk su bardağı ile demliğe koyun ve kısık ateşe alın. Kaynayan ada çayını 5 dakika kadar demlemeye bırakın. Daha sonra süzerek çayınızı bir bardağa alın ve damak zevkinize göre limon damlatarak afiyetle için. 

ADA ÇAYI ZAYIFLATIR MI?

Adaçayı hakkında en çok merak edilen bir diğer soru ise ‘ada çayı zayıflatır mı?’ İdrar söktüren ve ödem attırmaya yardımcı olan ada çayı kilo verme konusunda da oldukça etkilidir. Metabolizmayı hızlandıran ada çayı aynı zamanda yağ yakımınıda artırır. Birçok diyetisyen kilo vermek için hazırladıkları listeye ada çayını eklemeyi ihmal etmiyor. 

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal