50'den Fazla Kanser Türü Tespit Edildi

Bilim insanlarınca yürütülen çalışma sonucunda geliştirilen basit bir kan testinin, çoğunlukla semptomlara rastlanmadan önce 50'den fazla kanser türünü tespit edebildiği bildirildi.

31.03.2020-11:06 - (Son Güncelleme: 31.03.2020-11:01)50'den Fazla Kanser Türü Tespit Edildi

Geliştirilen basit bir kan testiyle 50'den fazla kanser türü tespit edilebildi. Ayrıntıları "Annals of Oncology" dergisinde yayımlanan test ile ilgili klinik çalışması, Dana-Farber Kanser Enstitüsü, Harvard Tıp Okulu, The Francis Crick Enstitüsü ve Londra Üniversitesi'nde görevli bilim insanları tarafından yürütüldü.

Kanser hastaları ve sağlıklı kişilerden alınan 4 binden fazla örnek üzerinde denenen kan testi, bunların yüzde 96'sında kanserin türünü doğru tespit etti. Testin doğru tespit ettiği türler arasında kolon, akciğer ve yumurtalık kanserinin yer aldığı belirtildi.

TEDAVİLER KOLAY TEŞHİS EDİLEBİLECEK 

Grail şirketi tarafından geliştilen testin, kana tümörlerden sızan çok küçük genetik kod parçalarını ele veren kimyasal değişimleri bulmaya çalıştığı ifade edildi. Uzmanlar testle ilgili daha fazla çalışma yapılması gerektiğine işaret ederken kan testinin, bunun tümörlerin, tedavileri daha kolayken teşhis edilmesine olanak tanıyabileceği kaydedildi.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR