Cumhurbaşkanı Erdoğan Doğu Afrika turu kapsamında bulunduğu Mozambik'te yaptığı basın açıklamasında şunları kaydetti:

İlgili bakanlarımız verimli görüşmeler yaptı. Bundan sonraki süreçte bu ilişkilerin devam etmesi kanaatindeyim. İlgili bakanlarımız önemli anlaşmalara imza attı. Biraz sonra özel sektör temsilcileri ile biraraya geleceğiz. Bunların içinde her sektörden yatırımcılar var.

"TECRÜBELERİMİZİ PAYLAŞACAĞIZ"

Özellikle Mozambik'te ne gibi yatırımlar yapılır ve Türkiye çok daha güçlü bir duruma gelsin. Bunun kazan-kazan anlayışı içinde olması gerektiğine inanıyorum. Bizler bu alanlardaki tecrübelerimizi Afrikalı kardeşlerimizle paylaşmaya hazırız.

TİKA'nın burada bir ofis açmak istediğini ifade ettim. Ajansımızın yürüttüğü başarılı çalışmaları burada da sürdüreceğine inanıyorum.

TÜRKİYE YANINIZDA

Basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mozambik'in Afrika kıtasının istikrarlı ülkelerinden biri olduğunu vurgulayarak "Mozambik, bağımsızlığını kazanmasının ardından yaşadığı zor günleri geride bırakmıştır.Bu tarihi ziyaretin iki ülkenin ilişkilerini güçlendirmesi en büyük dileğimiz. Mozambik'in yaşadığı güçlüklerin geçici olduğunu düşünüyorum. Türkiye olarak bu süreçte Mozambikli dostlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz." dedi.

6 ÖNEMLİ ANLAŞMA

Mozambik ve Türkiye arasında 6 önemli anlaşmanın imzalandığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sayın başkanla yaptığımız görüşmede geleceğe yönelik vizyonu kendisi ile paylaşma fırsatım oldu. Özellikle ekonomi alanında edindiğimiz tecrübeleri bu ziyarette paylaştık. IMF noktasındaki düşüncelerimi paylaştım. Biz göreve geldiğimizde IMF'ye borcumuz 23.5 milyar dolardı. " ifadelerini kullandı.

FETÖ UYARISI

15 Temmuz gecesi ülkemizde darbe girişiminde bulunan Fethullahçı terör örgütünü de konuştuk. Bu konuda özellikle desteklerini istedim. Zira Mozambik'te de bizde nasıl TSK'ya, polis teşkilatına, devletin kurumlarına yerleşmiş, sızmışlarsa aynı prensibi dünyanın dört bir köşesinde yaygın olan bu örgüt burada da yapacaktır. Bunun farkında olması temennisinde bulundum. Bununla ilgili olarak da Mozambikli dostlarımızın çokça kullandığı bir söz var; dostu olan kişi her şeye sahiptir. Ben de dostum olan bir arkadaşımla bunları rahatlıkla konuştum. Mozambik'in kara gün dostuyuz. Bu ziyaretin bir dönüm noktası olmasını temenni ediyorum. "