White Paper Nedir?

Kripto para yatırımlarının artış göstermesiyle birlikte White paper nedir? sorusu oldukça sorulan bir soru haline geldi. Peki, White paper nasıl yazılır? Nelerden bahseder? Nereden okunur?

08.04.2021-10:23 - (Son Güncelleme: 08.04.2021-10:33)White Paper Nedir?

'White paper nedir?' sorusu sıklıkla sorulan sorulardan biridir. Çünkü son dönemde çok büyük işlem hacmi yakalayan kripto para piyasasına giriş yapmak isteyen kişiler ilk olarak projelerin White paperını incelemektedir. Bu metinler, mevcutta olan ya da arzı gerçekleştirilecek coinin geçmişi, şimdisi ve geleceği hakkında bilgi verir ve yatırımcı çekmeyi amaçlar. Zira bir projenin başarılı olmasının en önemli yolu finansman desteği ve bu desteğin nasıl, ne şartlarda kullanıldığıdır. Peki, White paper nedir? White paper nasıl yazılır ve nelerden bahseder? Bu metinlere nereden ulaşılır ve nasıl okunur? En başarılı White paper örnekleri hangileridir? 

WHİTE PAPER NEDİR?

White paper; bir kripto para projesinin çözmek istediği sorunun kapsamını, bunun için çözüm yollarını ve çözümde kullanılacak malzemeleri, çözümde inşa edilecek mimariyi ve yol haritasını, öte yandan kullanıcılarla kuracağı iletişim ve diyaloğu açıkladığı bir dokümandır. Daha basit bir anlatımla; White paper, bir projenin sorun, çözüm ve yöntem açıklamasıdır.

'White paper nedir?' sorusuyla birlikte sıklıkla sorulan sorulardan biri de 'White paper nasıl hazırlanır?' sorusudur. White paperlarda olması gereken birtakım teknik özellikler vardır. Bu teknik kısımları şu şekilde özetleyebiliriz.

White paper girişi

Feragatname

İçindekiler kısmı

Piyasanın ve var olan problemin açıklaması, tanımı

Çözüm yolunun açıklaması ve bu çözüm yolunun varolan bir sorunu tam olarak nasıl çözeceği

Token ve coinlerin maksimum piyasa arzı, bu token ve coinlerin piyasaya ne zaman ve nasıl sunulacağı

Sunum sonrasında yatırımcılardan toplanan paraların nasıl kullanılacağı

Projenin arkasındaki ekip, geliştirme ekibi

Projenin detaylı yol haritası.

WHİTE PAPER NASIL YAZILIR?


Genel olarak ilk bölümde yatırımcılara yasal açıklamalar ve projeye dahil olacak kullanıcılara birtakım uyarılarda bulunulur. Feragatnamenin yer aldığı kısım da buradadır. Diğer yandan, hangi ülke vatandaşlarının söz konusu projede yer alıp almayacağı giriş kısmında yazılır. Potansiyel yatırımcılara mevcut olan sorunlar ve riskler hakkında bilgi verilir. Bu projenin yüzde 100 bir şekilde kar getirisi sunmayacağı etkili cümlelerle ilan edilir.

White paper, bir şirketin üst düzey yöneticisinin hisse senedi yatırımcılarına yazdığı bir mektup gibidir. Resmi olmasının yanında muhakkak yatırımcı merkeze alınarak yazılır ve yatırımcıyı çekme amacı taşır. Ancak bu amaç süslü cümlelerle gerçekleştirilmez. Mantıksal veriler ekseninde ikna edici bir üslup ile yazılır.

Burada bir bilgi daha vermekte fayda var. Her ne kadar White paper ile amaç projeye yatırımcı çekmek olsa da yatırımcılara bir neden verilmesi gerekir. Bu noktada mevcut sorunlardan ve çözümlerden bahsederken grafik, tablo, infografik, fotoğraf gibi araç ve verilerin kullanılması gerekir.

White paper kaç sayfadır?: White Paper, genel olarak 25 sayfadır. Ancak tabii ki de daha fazla ya da daha az sayfa içerebilir. Bu tamamen projenin alanına ve kapsamına bağlı olan bir faktördür. Öte yandan, metinlerin daha fazla uzun olması önerilmez. Çünkü insanlar yüzlerce sayfaya ulaşan metinleri okumak istemeyeceklerdir. Metinlerin yazılmasının ardından insanların kolayca erişebileceği bir yapıda olması da önemlidir. Okuyanı bilgilendiren ve kesinlikle çok iyi mimari yapısı olan metinler, okuyucuyu ve yatırımcıyı çekecektir. Ayrıca, içerikte çok fazla terim var ise, bunlar için bir veya iki sayfalık bir sözlük oluşturmak, erişilebilirliği ve okunabilirliği tamamlayan etkenlerden biri olacaktır.

WHİTE PAPER NELERDEN BAHSEDER?


Bu tür metinler, proje hakkında kapsamlı bir açıklama içerir. Piyasa koşullarını özetler ve bu piyasada arzı yapılacak coin ya da tokenin hangi konumda olacağını net bir şekilde saptar. Projenin evreleri ve tam olarak hangi aşamalardan geçtiği de metin içerisinde yer alan bilgilerden biridir.

Metinlerde, istatistik ve sayısal verilerin kullanılabileceğinden, hatta bu verilerin oldukça etkili olabileceğinden bahsetmiştik. Ancak her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi burada çok fazla istatistik veri kullanmak da okuyucuyu yoracaktır. Bu nedenle bu veriler ayarında kullanılmalıdır.

Projenin hali hazırdaki durumu: Bu kısımda, arz coininin mevcut hali hakkında birtakım bilgiler yer alır. Prototip aşamasından, ilk kullanıcı bilgilerinden, geliştirmelerden, strateji ve en önemlisi, hedeflerden bahsedilmelidir. 

Yatırımcılar, soyut projelere yatırım yapmazlar. Somut bir proje isterler. Bu nedenle projenin somut bir mimarisi olmalıdır.

Finansman bilgisi: Yatırımcılar, arzı gerçekleştiren kurum ya da şirketin finansal gücünden emin olmak isterler. Bu nedenle söz konusu projenin neden bir tokene ihtiyacı olduğu, ne şartlarda yatırımcılara dağıtılacağı, maksimum arzının ne kadar sınırlı olacağını ve ICO tokenların ne zaman başlayacağı net bir şekilde açıklanmalıdır. Hatta, metnin hatırı sayılır bir kısmı bu bölüme ayrılmalıdır.

Elde edilen paralar nerelerde kullanılacak: Yatırımcılar, projeye akıttıkları paranın nereye gideceğini, ne şartlarda kullanılacağını ve hangi görevleri yerine getireceğini net bir şekilde öğrenmek isterler. Bu nedenle bu kısımda 'giderler' başlığı altında, mevcuttaki ve gelecekteki gider kalemlerinden muhakkak bahsedilmesi gerekmektedir.

Projenin yol haritası ve geliştirici ekip: Arz token projeleri, daha en başından birkaç yıllık gelişim ve ilerleme planı sunmalıdır. Ayrıca bu planın yatırımcılar tarafından kolay bir şekilde takibinin yapılmasının önü açılmalıdır. Zira güven ticari dünyada her şeydir. Yatırımcıların White paper ekibine güven duymalıdır. Eğer geçmişte, arzdan önce bir sorun eşiği aşılmışsa White paper içinde bundan da bahsedilebilir.

Blockchain teknolojisi çoğunlukla merkeziyetsizdir. Ancak yine de insanlar, projenin arkasında olan insanları bilmek isterler. Eğer metin içerisinde takım üyeler, proje arkasında yer alan kurum ve kişiler ve bu kişilerin proje içerisindeki yeri ve önemi bahsedilirse bu durum yatırımcılar için pozitif bir etki yaratacaktır. 

WHİTE PAPER'DA NASIL BİR DİL KULLANILIR?

White Paper, belki de milyonlarca dolarlık bir işlem hacmine neden olacaktır. Yatırımlardaki para girdisinin çoğu da sermaye sahiplerinden gelecektir. Bu nedenle, White paperda kullanılan dil akademik ve resmi olmalıdır. Odaklanılacak konu net bir şekilde belirlenmeli ve bu konu derinlemesine açıklanacak şekilde profesyonel tarzda yazılmalıdır. Resmi bir nitelik taşımasından ötürü daima olgular yer almalıdır. İyi niyetler, dilekler, varsayım ve tahminlerden kaçınılmalıdır.

Metin profesyonel kişilerce yazılacağından ötürü, içerisinde imla hatası barındırmamalıdır. Baştan sona kontrol edilmeli ve hep aynı ahankte olmalıdır. Bu durum profesyonelliğe doğrudan katkı sunacaktır.

White paper, öte yandan tek bir dilde yayınlanmamalıdır. Profesyonel çevirmenlar tarafından birden çok dile çevrilmelidir.

WHİTE PAPER NEREDEN OKUNUR?

Hemen hemen her proje resmi bir web sitesine sahiptir. Bu web sitelerinin kolay erişilebilir bir konumda White paper indirme ve okuma linki bulunur. Farklı türdeki kripto paraların web sitelerine giriş yaparak proje için oluşturulmuş White paperları okuyabilirsiniz.

İLK WHİTE PAPER NE ZAMAN YAZILDI?


İlk White paper, Bitcoin'in duyurulduğu zamanlarda, yani 31 Ekim 2008 tarihinde, Bitcoin'in kurucusu Satoshi Nakamoto adındaki kişi ya da ekip tarafından yayınlanmıştır. En başarılı White paper örnekleri ise şu şekildedir;

Ethereum White Paper: 15,5 milyon dolar değerinde yatırıma sahip oldu.

Quoine White Paper: 105 milyon dolar değerinde yatırıma sahip oldu.

DigixDAO: 5,5 milyon dolar yatırıma sahip oldu.

'White paper nedir?' sorusunun cevabını vermeye çalıştık. 'İlişkili haberler' sekmesinden, kripto para dünyasıyla alakalı diğer haberlere ulaşabilirsiniz.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR