Ethereum'da Son Durum! 1 Ethereum Kaç TL?

Kripto paralar arasında Bitcoin'den sonra en çok tercih edilen para birimi olan Ethereum, tarihi zirvesini görmüştü. Ethereum şu an büyük düşüşte. Peki, Ethereum nedir? Ethereum'u kim kurdu?

08.03.2021-13:07 - (Son Güncelleme: 08.12.2021-14:40)Ethereum'da Son Durum! 1 Ethereum Kaç TL?

Bitcoin'den sonra dünyanın en bilinen kripto parası olan Ethereum, geçen günlerde 4 bin 810 dolara kadar yükselmişti. An itibariyle 3 bin 932 dolar civarında seyreden Ethereum, bu semalardan daha ne kadar kalacağı konuşuluyor. ABD menkul kıymetler ve borsa komisyonu, kripto paraları New York Borsası'nda işlem görmesinde sakınca bulmamasından sonra kripto paralar fırlamıştı. Çin'in en büyük gayrimenkul firmasının borçlarını ödeyemediğini açıklaması ve ABD'nin enflasyon açıklamaları sonrası kripto paralarda sert düşüş yaşandı. Omicron varyantı ve FED'in son açıklamaları sonrası Ethereum dün neredeyse dibi gördü. Ethereum'un madencilik açısından en rağbet gören kripto para olması, bu düşüşlerin insanları endişeli hale sokuyor.

ETHEREUM NEDEN DÜŞÜYOR?

Dün gece kripto para borsası inanılmaz bir düşüşle sarsıldı. Fed'in varlık alımlarını azaltması, Omicron varyantının ABD'de görülmesi ve faizlerin yükseltileceğine kesin gözüyle bakılması kripto para borsasının yüzde 15 oranında düşmesine sebep oldu. Hindistan ve Çin hükümetinin kripto para karşıtı açıklamalarda bulunması da durumu kötüleştirdi.

BANKACILIK DEVİ ETHEREUM'U SEÇTİ

JPMorgan'ın yeni araştırma raporu doğrultusunda Ethereum Bitcoin'den daha çok gelecek vaat ediyor. Bitcoin 2021 yılında neredeyse yüzde yüz büyümesine rağmen Ethereum'un büyümesi yüzde 500'ün üzerinde seyretti. Rapora göre yatırımcıların Bitcoin'den daha çok Ethereum'u seçme sebebi Ethereum'un teknolojisinden kaynaklanıyor. 

ETHEREUM İÇİN ÇILGIN TAHMİN! 3 KATINA ÇIKACAK

Analistler uzun vadeli yatırım için Bitcoin'den çok Ethereum'a güveniyor. 5 bin dolar kapısına vurup vurup kaçan Ethereum, bir haftalık düşüş trendinden sonra bugün tekrardan yükselişe geçti. Uzmanların tahminine göre Ethereum, Bitcoin'in süratli düşüşü karşısında kendi direnç noktasını korudu ve yükseldi. Ethereum'un bu yıl yüzde 480 oranında artması, bu güvenin en önemli dayanağı. Analistlere göre Ethereum kendi çılgın dönemine yaklaşıyor.

BİR ETHEREUM KAÇ TL? 

Dünyanın en büyük ikinci kripto parası Ethereum, 8 Kasımda 4 bin 818 dolarla en üst seviyesini gören Ethereum, düşüşe geçmişti. Biden'ın imzaladığı paket sonrası kripto para fiyatlarında ciddi bir düşüş yaşanmıştı. Ethereum şu an 4 bin 274 dolar seviyesinde. 1 Ethereum anlık olarak 58 bin 294 TL ediyor.

ETHEREUM BÜYÜK ÜLKELERİN HATALARINDAN DOLAYI YÜKSELİYORDU

Enflasyonun düşük tutup devalüasyona mı gidileceği yoksa yüksek enflasyona razı olunacağı bir senedir ülkeler tarafından tartışılıp duruyor. Bir türlü karar varılamadığı için insanlar dünya borsalarına güvenini kaybetmeye başladı. Merkez Bankalarının kontrolsüz şekilde para basması sonucu Ethereum gibi düzensiz ve yıkıcı ekonomik çevre çıkışa geçti. Yeni güncellemeyle daha ucuz ve daha kullanışlı hale gelecek olan Ethereum'un Bitcoin'i tahtından devirmesi bekleniyor.

ETHEREUM NEDİR?

Ethereum'un kurucusu Rus girişimci Vitalik Buterin'dir. Ethereum, itici gücünü Ether (ETH) ekosisteminden alan bir Kripto İşletim Sistemidir. En kapsamlı amacı Bitcoin’inde bağlı olduğu blok zincir sistemi üzerinde kullanıcıların bu sistem üzerinden yeni yazılımlar oluşturmasıdır. Ethereum, bu sistemi ve açık kaynak kodları sayesinde birçok alt coinin üretilmesine zemin hazırlamıştır.

Ethereum ekosistemi ile amaçlanan, kişisel verilerin izinsiz depolanmasını ve üçüncü parti sistemlerle paylaşılmasını engellemektir. Bugün neredeyse internetten yaptığımız bütün işlemler (alışveriş, banka işlemleri, sosyal medya kullanımımız, internet geçmişimiz vb.) dijital ayak izlerimizin izleriyle veriler halinde veri bankalarında kayıt altına alınmaktadır. Bu bilgilerin hangi amaçlar doğrultusunda kullanıldığı ve kimlerle paylaşıldığı bilinmemektedir.

Ethereum sistemi sayesinde internet merkezsiz bir yapı haline getirilir ve özel şifreleme teknikleri ile kişisel bilgilerin alınıp saklanması engellenir.

Bu merkezsiz sisteme dahil olacak diğer yapıların oluşturulması için Ethereum kripto parası bir itici güç olarak kullanılır. Bu amaç, Ethereum’un değerini her geçen gün arttırmaktadır.

ETHEREUM VE BİTCOİN ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

Bitcoin ağı ile yapılacak işlemler belli ve sınırlıdır. Ethereum sistemi ise çok farklı yazılımlar kullanılarak yeni sistemler ve alt coinler üretilmesine zemin sağlar. Açık kaynak kodludur.

Ethereum sistemi 2009 yılında oluşturulan Bitcoin’den daha yenilikçi ve daha kapsamlıdır.

Bitcoin madenciliğindeki kazanç işlemci gücü ile doğru orantılıdır. Bu nedenle büyük bilgisayarlara ve devasa soğutma sistemlerine ihtiyaç duyulur. Ethereum’da ise madenciler arasında iş bölümü vardır ve gelir çaba ile belirlenir.

Bitcoin ekosisteminde her bir bloğun oluşturulması 10 dakikadır. Ethereum sisteminde bir blok 15 saniyede oluşur. İşlemlerin onaylanma süresi çok daha kısadır. Bu nedenle P2P aktarımları daha hızlı neticelendirilir.


ETHEREUM MADENCİLİĞİ NASIL YAPILIR?

Ethereum madenciliği Bitcoin’in aksine ekran kartı (GPU) kullanılarak yapılmaktadır. Bu nedenle Bitcoin gibi özel sistemlere ihtiyaç duyulmaz. Bu durum madenciliği herkes tarafından ulaşılabilir bir hale getirmiştir. Ethereum madenciliğine başlamak için Ethereum White Paper’ının incelenmesi ve yönergelerin takip edilmesi gerekmektedir.

ETHEREUM NASIL ÜRETİLİR?

Ethereum üretimine başlamak için bir Ethereum cüzdanının oluşturulması gerekmektedir. Daha sonra gerekli programların yüklenmesi ile üretim işlemi başlatılmaktadır. Üretimler bireysel olarak ya da bir havuza dâhil olarak yapılabilmektedir.

ETHEREUM’UN DİĞER ALT COİNLER İLE İLİŞKİSİ

Ethereum sistemi birçok yeni yazılımın ortaya çıkmasına müsait bir zemin hazırlar. Yeni bir coinin piyasaya sürülebilmesi için ICO adı verilen ‘İlk Para Teklifi’nin’ henüz piyasaya sürülmeden önce kitlesel olarak fonlanması ve bu fonların Ethereum ekosisteminin para değeri olan Ether ile yapılması gerekmektedir. Böylece Ethereum sistemi ile yeni coinler piyasaya sürülmektedir.

ETHEREUM NASIL SATIN ALINIR?

Türkiye’de herhangi bir yerli ve yabancı kripto para borsası kullanılarak Ethereum alımı yapılabilmektedir. Bu noktada birçok borsanın kendilerine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Bunun için, Ethereum almak isteyen kişilerin giriş yapacağı borsayı iyi belirlemesi gerekmektedir. Kripto para borsa seçimi, bu alanda mağdur olmamak için atılması gereken adımların başında gelir.

NOT: BU İÇERİK YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. TÜM SORUMLULUK OKUYUCUYA AİTTİR.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal