Ümraniye Zemin Altı Katlı Otopark ve Belediye meydanı açılış törenine katılan Murat Kurum’dan önemli açıklamalar

Dün Ümraniye’de gerçekleşen 380 araçlık katlı otoparkın açılışına katılan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

03.07.2022-14:44 - (Son Güncelleme: 03.07.2022-14:44) Ümraniye Zemin Altı Katlı Otopark ve Belediye meydanı açılış törenine katılan Murat Kurum’dan önemli açıklamalar

Bir süredir çalışmaları devam eden 380 kapasiteli katlı otopark Ümraniye’de hizmete açıldı. Otopark açılışına Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum da katıldı. Açılış töreninde konuşma yapan Kurum, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. 

Ümraniye’nin İstanbul’un en gözde bölgelerinden biri olduğunu, vatandaşların öncelikli ihtiyaçlarından birini daha hayat geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Kurum, konuşmasında vatandaşın ferahı için yapılan çalışmalara muhalefet olan İBB’yi de sert bir dille eleştirdi. Düzenlenen açılış programı öncesinde Ümraniye Belediyesi Başkanlığı’nı ziyaret eden  Kurum, Belediye binasında bulunan sergi salonu açılışı için kurdele kesimini gerçekleştirdi.

İlerleyen saatlerde Ümraniye için yapılan toplam 380 araçlık katlı otoparkın açılışına katılan Bakan Kurum, “İstanbul bizim aşkımızdır, sevdamızdır, gönül başkentimizdir. Allah’a hamdolsun biz İstanbul sevdasıyla; Sayın Cumhurbaşkanımızın büyük Türkiye yürüyüşünü başlattığı bu aziz şehre nice hizmetler, nice eserler kazandırdık” Dedi.

“İstanbul’u tarihin en büyük çevre ve şehircilik projeleriyle biz tanıştırdık”

İstanbul’un tam bir sevda iş olduğunu, göreve geldikleri günden beri bu sevda uğruna çalışmalar yaptıklarını dile getiren Bakan Kurum, “büyük bir gururla ifade etmek isterim ki; İstanbul’umuzu tarihin en büyük çevre ve şehircilik projeleriyle biz tanıştırdık.” açıklamasını yaptı.

İstanbul’da 10 yılda 600 bin konut yenilendi 

Çalışmalarına gece gündüz demeden devam ettiklerini, sadece İstanbul’da son 10 yılda 600 binden fazla konut yenilediklerinin altını çizen Kurum, "şu anda sahada toplam 140 bin yeni konutun dönüşümüne olanca hızla devam ediyor; bu anlayışla İstanbul’u depremlere hazırlıyoruz, vatandaşların daha sağlıklı ve daha güvenli konutlarda oturmalarına imkân sağlıyoruz” dedi. 


Hem ülkemize hem de İstanbul’a söz veriyoruz

2035 yılına kadar İstanbul başta olmak üzere, Türkiye genelinde güvensiz tek bir konut, yenilenmemiş tek bir yuva, yarınından umutsuz tek bir aile kalmayıncaya kadar milletvekilleriyle, belediye başkanlarıyla, teşkilatlarla ve bakanlıklarla; millet için, çocukların geleceği için canla, başla çalışmaya devam edeceklerinin sözünü herkesin huzurunda verdiklerini ifade eden Kurum, verdikleri sözlerden biri olan Ümraniye'de Hekimbaşı, Kazım Karabekir ve Dumlupınar mahallelerinde 628 kentsel dönüşüm konutumuzun temellerini en geç 2 ay içerisinde atacaklarını belirtti. Ümraniye için henüz çalışmaların bitmediğini, hali hazırda çalışılan üç mahallede yapacakları konutların sayısını etaplar halinde 2000’e çıkartacakları, vatandaşları sağlıklı, güvenli konutlarına yerleştireceklerinin altını çizdi. 

Ümraniye’mize yatırımlarımız devam ediyor 

Ümraniye için yapılacakların bununla da sınırlı kalmayacağını, bu zamana kadar ilçede toplam büyüklüğü 490 bin metrekareye ulaşan 2 millet bahçesi ile ilgili verdikleri sözleri yerine getirdiklerine dikkat çekerek, “Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle içerisinde millet kıraathanesi, seyir terası, bisiklet ve yürüyüş yolları, oyun alanları, spor sahaları, piknik alanının yer aldığı 330 bin metrekarelik Ümraniye Hekimbaşı Millet bahçemizi Kasım ayında Ümraniyelilerin, İstanbulluların hizmetine sunduk. Tabi Ümraniye’miz hizmetlerin en güzelini hak ediyor. İşte bu yüzden 160 bin metrekare büyüklüğündeki Osmangazi Korusu Millet Bahçemizde de çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz. İnşallah Kasım ayında sizlerin hizmetinize sunacağız. Şimdiden Osmangazi Millet Bahçemiz hayırlı uğurlu olsun.” Dedi ve projenin detaylarını paylaştı. 

Ümraniye halkını gürültüden kurtarmak, sadece kuş sesleri ve çocukların cıvıltıları duyulsun diye gürültü bariyerinin tamamlandığını, otoyol kaynaklı ses kirliliğinin önüne geçildiğini belirten Kurum,  “işte bugün de söz verdiğimiz gibi İller Bankamız ve Belediyemizle, Ümraniye’nin tam merkezinde, trafik ve otopark problemini bitirecek bir projeyi hayata geçirdik. Tam 10 bin m2 alanda yatırım bedeli 39 milyon lira olan 380 araçlık akıllı, zemin altı katlı otoparkımız ile belediye meydanımızı Ümraniyeli kardeşlerimizin hizmetine sunuyoruz.” şeklinde sürdüren Bakan Kurum, çalışmaları aralıksız sürdürdüklerini söyledi. 


Muhalefeti anlamak mümkün değil

Muhalefetin yapılan çalışmaları görmediğini, sadece eleştirip iftira attığını dile getiren Kurum,“Muhalefeti anlamak mümkün değil” ifadesini kullandı. Her daim milletin yanında olduklarını dile getiren Bakan Kurum,  “bir muhalefet; ‘neden selde vatandaşın yanındasınız, neden yangında ormanlarımızı kurtarmak için bölgedesiniz, neden depremde yaraları sarmak için seferber oluyorsunuz, neden afet bölgelerindesiniz’ diye eleştirir mi? sorusunu yöneltti.

Sellerin, yangınların, depremlerin, afetlerin siyaset üstü meseleler olduğunu hatırlatan Bakan Kurum, “bu işin siyaseti olmaz! Bunu her zaman söylüyoruz! Millet ağlarken, millet hüzünlüyken, millet zor durumdayken siyasetçi siyaseti kenara bırakır, millete nasıl yardım ederim diye düşünür, milletin yardımına koşar. Ama siz bırakın yardım için el uzatmayı; en zor zamanda bile milletin acılarını siyasetinize alet etmekten imtina etmiyorsunuz!” diyerek muhalefete tepki gösterdi.

“Gerçek yüzlerini gördük”

Finlandiya ve İsveç meselesinde muhalefetin gerçek yüzlerini bir kez daha gördüklerini söyleyen Bakan Kurum, “şimdiden istenen teröristler iade edilmiş, terörün fonu kesilecek, İsveç ve Finlandiya Türkiye’nin birçok talebine evet demiş. Dünya medyası, Türkiye istediğini aldı demiş. Terör örgütleri, PKK, FETÖ rahatsız ama gel gör ki bizim muhalefet de rahatsız. Dış politika ufukları büyükelçilerle masa kurmak olanlar, milletin âli menfaatlerinin nasıl korunacağını elbette bilemezler. Millete husumetlerini dış politikada da iç politikada da göstermeye maalesef devam ediyorlar.” ifadesini vurguladı.

Bakan Murat Kurum; muhalefetin, milletin hiçbir derdine derman olmadıkları gibi ülkenin, devletin çıkarlarına da karşı durduğunu dile getirerek, “biz dertlerini biliyoruz. Açık söylüyorum. Bunların tek derdi; RECEP TAYYİP ERDOĞAN”dır dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ilgili de bir açıklamada bulunan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, bugün Türkiye’deki muhalefetin sadece beceriksizlikle, tembellikle açıklanamayacağını, aynı zamanda hayırlı işlere takoz koyan bir zihniyete sahip olduğunu ifade etti.  

Yıkılan Abdi İpekçi Spor Salonu’nun yerine TOKİ eliyle Türkiye’nin son yıllarda basketboldaki başarılarını taçlandıracak muhteşem bir uluslararası basketbol sahası yaptıklarını, proje tamamlandığında 37 bin metrekare alanı, 10 bin seyirci kapasitesiyle sınıfında en ileri özelliklere sahip olacağı bilgisini aktaran Bakan Kurum, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi kalkmış, inşaatı durdurmaya çalışıyor. Burası, eskisi yerine yapılan bir salon olduğu halde buraya yeşil alan diyor, başka şeyler uyduruyor. Halbuki derdi başka, burada İSKİ’nin yeni salon için ayrılan arazide üzerine düşen vazifeler var, bunu beceremiyorlar; bahane edip çalışmayı durduruyorlar. Ayrıca projede, sırf projeye ait 14 bin metrekare yeşil alan varken, şu anda orada hali hazırda bir yeşil alan yokken; yeşil alan varmış gibi davranıyorlar. Milletimizin aklıyla alay ediyorlar.” diyerek tepkisini dile getirdi.     

Bakan Murat Kurum, “hakikaten karşımızda yavrularımızın, gençlerimizin en güzel hizmeti alacağı, spor yapacağı bir tesisi durduran, kötü niyetli bir muhalefet var. Kötü kalpli bir irade var.” ifadesini kullanarak bunlara pabuç bırakmayacaklarını, millete, gençlere hizmet etmenin önünde hiç kimsenin duramayacağını ve bu eseri Türk sporuna ve sporcusuna, gençlere, İstanbul’un güzel çocuklarına kazandıracaklarını söyledi.

“Milletimizin yanında olmaktan şeref duyuyoruz”

Bu can bu bedende olduğu sürece, iyi günde de kötü günde de milletin yanında olmaya devam edeceklerinin altını çizen Bakan Kurum, “biz milletin emrinde olmaktan, milletin yaralarını sarmaktan, milletin bize verdiği sorumluluğu yerine getirmekten, onların zor zamanlarında yanında olmaktan şeref duyuyoruz. Evet; biz dün Elazığ’daydık. İzmir’deydik, 1 ay boyunca milletimizin yanından ayrılmadık. Günlerce Giresun’daydık. Evvelki gün Kastamonu, Karabük’teydik. Yaralar sarılana kadar oralardan bir an bile ayrılmadık.” dedi; “ahdimiz var; bu can bu bedende olduğu sürece, biz iyi günde de kötü günde de milletimizin yanında olmaya Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde devam edeceğiz.” diye ekledi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum sözlerini, “milletimiz; sandık önüne geldiğinde kendisine hizmet edenle kendisine eziyet edeni ayıracak; bunlara 2023’te de 2024’te de umdukları hasadı yaptırmayacaktır. Biz buna inanıyoruz, milletimize güveniyoruz, İstanbul’a güveniyoruz, Ümraniye’mize güveniyoruz, sizlere güveniyoruz, Türkiye’ye güveniyoruz” diye noktaladı.

Mihrab Kurt
mihrabkurt@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal