Türkler yüzüne dahi bakmadığı yemeği, Fransa'ya yılda 700 ton ihracat ediyor!

Türkiye dört bir tarafına doğadan canlı olarak toplanan "Helix lucorum" türü kara salyangozları, Balıkesir'in Bandırma ilçesindeki tesiste ön işlemeden sonra Bilecek Organize Sanayi Bölgesi'ndeki fabrikaya götürülüyor. Bilecik'ten Fransa'ya 700 ton "salyangoz dolması" ihraç ediliyor.

05.08.2022-16:58 - (Son Güncelleme: 05.08.2022-17:10) Türkler yüzüne dahi bakmadığı yemeği, Fransa'ya yılda 700 ton ihracat ediyor!

Bilecik'te "dondurulmuş salyangoz dolması" nı üreten firma, yılda 700 ton salyangozu Fransa'ya ihraç ediyor. 1989 yılında kurulmuş olan firma, Bandırma ve Bilecik'te olmak üzere iki tesisinde salyangoz dolmaları üzerine hizmet veriyor. 70 çalışandan oluşan fabrikada, titiz bir şekilde çok fazla sayıda işlemden geçirilen salyangozlar, özel formül, baharat ve soslarla Fransa'da ara ve ana öğünlerde tercih edilen dolmalar haline getiriliyor. Bu yıl için yoğun bir sezon geçirdiklerini ifade eden fabrika müdürü Yılmaz Akın, "İnanıyorum ki ham maddede sıkıntı yaşamayacağız. Tek umudumuz daha fazla sipariş alabilmek. Fransa'dan da dünyanın çeşitli ülkelerine giden bu salyangozları, Türkiye'den göndermek gurur verici. Yıllık 700 ton bir satış gerçekleştirdik ve şimdiye kadar satışla ilgili bir sıkıntı yaşamadık." diyen Akın, açıklamalarına şu sözlerle devam etti: "Çünkü yabancı ortağımız aynı zamanda Avrupa'daki en büyük salyangoz tedarikçisi. Firmanın çok fazla kalite kontrol ve pazarlama ağı var. Hem kalite konusunda hem de pazarlama konusunda biz elimizden geleni yapıyoruz." dedi. Firmada çalışan 70 kişinin yalnızca 4'ü erkek olduğunu belirten Akın, "Geri kalan personelimizin tamamı kadın. Kadınlarla çalışmak çok zevkli. Çok temiz ve kaliteli ürünler üretebiliyoruz. Sabırla yorulmadan üretiyorlar. Ekonomiye çok büyük katkı sağlıyorlar. Hem aile hem de ülke ekonomilerine katkıları var." şeklinde açıklamalar yaptı.

Günde 2 ton salyangoz dolması!

Akın, doğadan toplanılan salyangozun sofraya gelen kadar karşılaştığı aşamalarla ilgili de şu açıklamları yaptı: "Doğadan toplanan canlı salyangozlar firmamıza gelir. Salyangozlar burada ön çalışmalardan geçirilir. Ön haşlamalar yapılır. Daha sonra et kabuktan çıkarılır. Et kabuktan çıkarıldıktan sonra bağırsaklar makas yöntemiyle kesilir. Bunun hepsini tek tek kadınlar gerçekleştiriyor. Kabuklar Bandırma'daki tesise gönderiliyor. O kabuklar orada özel bir proseste temizleniyor ve kullanılmak üzere tesisimize geri geliyor. Etler de burada boylanıp kalibre ediliyor ve tekrar kabuklara yerleştiriliyor. Şoklandıktan sonra haziran-temmuz ayından sonra dolma yapılmak üzere şu anki sezonu bekler. Depolarımızdaki etler kazanlarımızda yaklaşık 1-2 saat arasında özel formül baharatlarla pişirilir. Günde 2 tonun üzerinde et pişirebiliyoruz. Günde 2 ton civarında eti burada salyangoz dolmasına dönüştürüp, şoklayıp, paketleyerek yurt dışına satıyoruz."


Salyangoz etinin protein ve potasyum değerinin çok yüksek olduğunu söyleyen Akın, "Omega 3 yönünden somon balığına eş değer ve üzerinde olduğunu biliyorum. Eti kabuğa yerleştirdikten sonra içine bol miktarda sarımsak, maydanoz, acı biber ve tereyağı olan karışımı da koyduğumuzdan enerji verici de bir ürün." dedi. 

Satılan ürünler onların salyangozu

Akın, salyangoz dolmasının her ne kadar bir Fransız yemeği olarak düşünülse de asul üretim yerinin Türkiye olduğunun altını çizerek, "Onlar sadece bizden giden ürünleri 12'li, 48'li ve 60'lı paketlere koyup satıyorlar. Sattıkları ürün bizim salyangozumuz. Biz bunu biliyoruz. Bu işi yapmaktan zevk duyuyoruz. Bu ürün marketlerde ve büyük toptan marketlerde satılıyor. Dondurulmuş ürün olarak satışı yapılabiliyor." dedi. 9 yıldır firmada çalışmaya devam eden Esre Erol ise 5 ayrı kalibrede hazırlanan ürünün kabuğu ve içindeki etin gramajlarının kontrollerini yaptıklarını söyleyerek, "Fransa'nın tükettiği bu ürünler bizim kadınlarımızın elinden çıkıyor." dedi.

Berkay Çakmak
berkay61cakmak@gmail.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal