Lise Öğrencileri Gözle Hareket Ettirilen Mouse Geliştirdi

Hatay'da bir grup lise öğrencisi ellerini kullanamayanlar için başa takılıp göz yardımı ile hareket ettirilen mouse geliştirdi.

Lise Öğrencileri Gözle Hareket Ettirilen Mouse Geliştirdi

Hatay'ın Hassa ilçesindeki Aktepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, fiziksel yetersizliklerinden sebeple bilgisayar kullanmakta güçlük çeken, bilişimin kullanıldığı alanlarda iş bulma problemi yaşayan engellilere rahatlık sağlayabilecek bir proje arayışına girişti.

ENGELLİLER VE GAZİLER İÇİN YAPTILAR

Kolu olmayan veya felçli olup da kolunu kullanamayan engellilerin ve gazilerin işlerini rahatlatmak için çalışan lise öğrencileri 100 lira harcayarak yeni mouse yaptı.

GÖZLÜĞE MONTE ETTİLER

Genç mucitler, elektronik tasarım ve kodlama kısımlarından başarılı bir biçimde geçirerek kullanıma hazır duruma getirdikleri mouse aparatını, bir gözlüğe monte ederek cihazın baş hareketleriyle çalışmasını mümkün kıldı.

ENGELSİZ MOUSE

Okulun Bilişim Teknolojileri öğretmeni ve aynı zamanda projenin koordinatörlüğünü yapan Mehmet Ragıp Özdemir, kullanıma hazır olan cihaza, engelleri ortadan kaldırdığı için engelsiz mouse ismini verdiklerini ifade etti.

1 YILDA TAMAMLADILAR

Mehmet Ragıp Özdemir, "Öğrencilerimiz aldıkları uygulamalı eğitimler neticesinde, sensör kartları ve geliştirme kartlarından böyle bir projeyi yapabileceklerini fark ettiler ve yapmaya karar verdiler. Projenin yazılım, tasarım ve elektronik tasarım kısımları yaklaşık bir sene devam etti. Bir senenin sonunda bu projeyi faaliyete geçirdik. Öğrencilerimiz gayet istekli ve hevesliler. Bu projeyi yapmak için de geceli gündüzlü uzun bir vakit harcadılar. Projemiz, bir gözlük üstüne monte edilmiş çip ve mikroçiplerden meydana gelmekte. Bu mikroçipler kafa hareketlerine göre bilgisayarın mousena idare etmekte ve yaptığımız bir buton yardımı ile de tıklama işlemini yapabiliyoruz" dedi.

Son Dakika Tekonoloji Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR