Taliban Elebaşlarından Biri Afganistan'da Öldürüldü

Pakistan Talibanı'nın elebaşlarından Kari Saiufullah Mesud'un Afganistan'ın Host vilayetinde kimliği belirsiz kişilerce açılan ateş sonucu hayatını kaybettiği duyuruldu.

30.12.2019-12:51 - (Son Güncelleme: 30.12.2019-12:50)Taliban Elebaşlarından Biri Afganistan'da Öldürüldü

Pakistan Talibanı'nın (TTP) ismi paylaşılmayan Hakimullah Mesud Grubu sözcüsü, Guloon adı verilen kamp dışındaki saldırının Afgan Talibanına bağlı Hakkani grubu tarafından gerçekleştirildiğini belirtti.

Sözcü, Hakkani grubunun üç gün önce de bölgede Hakimullah Mesud Grubu'na bağlı 3 militanı öldürdüğünü söyledi.

Kari Saiufullah Mesud'un öldürülmesine ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan gazeteci Sabur Hattak, 2015'te 45 kişinin öldürüldüğü Karaçi'deki otobüs saldırısının sorumlusunun da Mesud olduğunu anımsatarak, "TTP zaten birkaç parçaya bölünmüştü ve Mesud onları birleştirmek istiyordu. Ayrıca TTP'nin en aktif militanı olduğu için de uzun zamandır Pakistan tarafından aranıyordu." şeklinde konuştu.

Hattak, Mesud'un 2016'da ABD güçleri tarafından yakalandığını ancak 14 ay sonra serbest bırakıldığını ifade etti.

Pakistan'da en çok aranan teröristler listesinde yer alan Mesud, kendisine ait olduğu belirtilen bir ses kaydında 2019'da Pakistan'da 75 terör saldırısı gerçekleştirdiklerini söylemişti.

İHA Saldırılarında Liderleri Öldü

Pakistan'ın Güney Veziristan bölgesi aşiretlerinden Mesud Aşireti üyesi Beytullah Mesud tarafından 2007'de kurulan TTP, bugün Svat, Mesud, Bajaur ve Dara Adam Hel gruplarına ayrılmış durumda.

Mesud'un 2009'da ABD'nin düzenlediği insansız hava aracı (İHA) saldırısında ölmesi sonucu grubun başına, aşiretten olmayan Molla Fazlullah geçmiş ve aşiret bu yüzden TTP'den ayrılmıştı.

Molla Fazlullah ise geçen yıl haziranda düzenlenen İHA saldırısında öldürülmüştü.

Pakistan Talibanı, 2014'ten bu yana Pakistan dışında bulunuyor.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırınız.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR