Taffarel: 'Türkiye Artık UEFA Kupası’nı Şampiyonluğunu ve Dünya Üçüncülüğünü Unutmalı'

Galatasaray’ın eski kalecisi ve yardımcı hocası Claudio Taffarel, bu zamanda Türkiye’nin başarılı olması için 2000’deki UEFA Kupası şampiyonluğunu ve 2002’deki dünya üçüncülüğünü unutması gerektiğini belirtti.

Taffarel: 'Türkiye Artık UEFA Kupası’nı Şampiyonluğunu ve Dünya Üçüncülüğünü Unutmalı'

Taffarel: 'Türkiye Artık UEFA Kupası’nı Şampiyonluğunu ve Dünya Üçüncülüğünü Unutmalı'

Galatasaray ve Brezilya Milli Takımı'nın efsane file bekçilerinden Claudio Taffarel, yeni tip coronavirüs zamanlarının nasıl geçtiğiyle alakalı ve sarı- kırmızılılar ile ilgili açıklamalar yaptı. Brezilya'da coronavirüs zamanlarının nasıl geçtiğinden bahseden Taffarel, "Burada da tüm dünyada olduğu gibi tedbirler var. Biz takvim olarak dünyanın gerisindeyiz, yani henüz pik noktayı görmediğimiz söyleniyor. Ama bence bir an önce normalleşme başlamalı. Gerekli tedbirler alınarak bütün hayat normale dönmeye gayret etmeli. İnsanların buna ihtiyacı var. Sadece futbolcuların ya da kulüplerin değil en dar gelirli insanların bile futbola ihtiyacı var. Bir an önce kaldığı yerden başlamalı" ifadelerini kullandı.

'HASAN ŞAŞ, DUYGULARINI ÇOK YOĞUN YAŞAYAN BİRİSİ'

Galatasaray’ın yardımcı hocalarından Hasan Şaş’ın istifası ile ilgili açıklama yapan eski Brezilyalı eldiven, "Hasan karakter olarak çok iyi bir insan, duygularını hep çok yoğun yaşayan birisi. Duygularını bu derece yoğun yaşayan birinin bazen ara vermesi gerekir, bence olay sadece bu. O Galatasaray’ın bir parçası ve hep öyle olacak. Bu sadece bir ara verme, dinlenme o kadar" dedi.

'GALATASARAY KAZANMAYA BAŞLAYINCA O TECRÜBESİYLE HEP KAZANAN TARAF OLUYOR'

Ligin başlaması halinde Galatasaray’ın şansını hakkında konuşan Claudio Taffarel, "Galatasaray sezon istediği gibi başlayamadı ama sorunlarını bir bir çözerek ligin zirvesine yaklaştı. Liglere ara verilmeden önce de şampiyonluğun en önemli adaylarından birisiydi. Bu yıl Trabzonspor çok iyi bir takım kurdu ve iyi oynuyorlar. Ancak Galatasaray kazanmaya başlayınca o tecrübesiyle hep kazanan taraf oluyor. Sanırım bu yıl da öyle olacak. Salgın dönüşü takımlar aynı düzeyleri ile mi dönecek, ne kadar çalışabilecekler bilmiyoruz. Bu en önemli faktör olacak" şeklinde konuştu.

'UEFA KUPASI’NDAKİ O FUTBOLCU TOPLULUĞU ÇOK KALİTELİ, ÇALIŞKANDI'

17 Mayıs 2000 tarihinde alınan UEFA Kupası için düşüncelerini aktaran efsane futbolcu, "O futbolcu topluluğu çok kaliteli, çok çalışkandı. Finale kadar hak ederek gelmişti. En başından beri bu ülkenin alışık olmadığı bir şeye inanan ve her geçen gün takımını inandıran bir hocamız vardı. Terim ilk günden itibaren Alman, İtalyan, İngiliz fark etmez yenebilirizi öğretiyordu. Herkes ama herkes çok çalışıyordu, bu çalışkanlık da 2002’de Türkiye’ye dünya üçüncülüğü getirdi. Bu nedenle final maçı tıpkı diğer maçlar gibi inanarak ve çalışarak çıkıp kazandığımız bir maç oldu" diye belirtti.

'BENCE ALLAH HEM BANA HEM DE TÜM TÜRKİYE’YE YARDIM ETTİ'

Karşılaşma penaltılara gittiğinde bir İngiliz yorumcunun 'Taffarel’i yenmek imkansız' demesinin söylenmesi üzerine Taffarel, "Evet ironik bir durum. Ben penaltıyı kurtarmadım ama Suker ve Viera atamadı. Onlar kötü günündeydi. Bence Allah hem bana hem de tüm Türkiye’ye yardım etti diyelim. Belki Allah bize şunu gösterdi; bu bir kişinin kahraman olacağı bir maç değil, bir takımın kahraman olması gereken bir maç. Bütün takımın hak ettiği bir zafer. Çünkü ben kurtarsaydım herkes zaferi Taffarel’den bilecekti" değerlendirmesinde bulundu.

'TÜRKİYE ARTIK UEFA KUPASI’NI ŞAMPİYONLUĞUNU VE DÜNYA ÜÇÜNCÜLÜĞÜNÜ UNUTMALI'

1998 senesinde Türkiye’ye transfer olduğunda Türk futbolu ile ilgili hiçbir şey bilmediğini belirten 54 yaşındaki eski kaleci, "Geldiğimde gördüm, Beşiktaş ve Fenerbahçe çok kaliteli top oynuyor ve Galatasaray’da çok başarılı bir kadro ve dünya çapında bir hoca var. Yani tüm takımların seviyesi o günkü gibi yüksek olmalı. Ama en önemlisi Türkiye artık 2000’de UEFA Kupası şampiyon olduğunu ve dünya üçüncülüğünü unutmalı. Tabiki taraftar ömür boyu gurur duyabilir ama kulüpler yeni planlamalar yapmalı. O günkü çalışkanlık düzeyine çıkılmalı ve yeni hedefler koymalı ki başarsın" dedi.

'MUSLERA MUTLAKA TAKIMDA KALMALI'

Galatasaray’ın Uruguaylı file bekçisi Fernando Muslera ile ilgili da açıklamalarda bulunan Taffarel, "Muslera benim bütün rekorlarımı kırdı. Herkes ’Fernandooo’ diye bağırıyor, Taffarel sıfır diyor (Gülerek). Ben UEFA Kupası’nı aldığımızda Muslera’dan sadece bir yaş büyüktüm ve kalmak istiyordum. Ama yönetim öyle bir tavır sergiledi ki adeta git dediler. Halbuki takıma verebileceğim çok şey daha vardı. Aynı hataya düşülmemeli, Muslera bu takımla bütünleşti. Mutlaka kalmalı, takıma çok fazla şey daha verebilir" ifadelerini kullandı.

Son olarak Galatasaray taraftarına mesajını yollayan Claudio Taffarel, "Galatasaray benim evim, Galatasaray taraftarı ailem, En büyük CİMBOM" şeklinde konuşmasını sonlandırdı.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR