"Ersan, Cedi Ve Furkan İle Oynayacağım İçin Mutluyum"

Anadolu Efes'in yıldız basketbolcusu Shane Larkin ve takım kaptanı Doğuş Balbay, bir panele katılım sağlayarak öğrencilerin sorularını yanıtladı ve tavsiyeler verdi.

"Ersan, Cedi Ve Furkan İle Oynayacağım İçin Mutluyum"

Anadolu Efes'in oyun kurucusu Shane Larkin ile ekibin kaptanı Doğuş Balbay, Okyanus Koleji'nin Halkalı kampüsünde yapılan "Gelecekte bir gün, meslekte ilk gün" adlı panele katılım sağlayarak öğrencilerle bir araya geldi. Shane Larkin, profesyonel bir basketbolcu olma seviyesindeyken yaşadığı zorlukları anlatırken, Doğuş Balbay da öğrencilere sporun yanında eğitimin de çok önemli olduğunu anlattı.

Teksas Üniversitesi'nde burslu okumaya devam ederken 2 kez diz sakatlığı yaşadığını ama buna karşın amaçları doğrultusunda pes etmediğini söyleyen Balbay şöyle konuştu:

"Birçok kişi ben bu sakatlıkları yaşadığımda kariyerim bitti gözüyle bakıyordu. Ben hiç geri adım atmadım. Basketbol sahasına geri dönmek için elimden geleni yaptım ve bu ciddi sakatlıkların üstesinden gelmeyi başardım"

"İyi bir öğrenci olmaya gayret ettim. Belli bir not ortalamasının altındaysanız size, basketbol oynama, antrenmana katılma izni vermiyorlar. O yüzden her zaman not ortalamamı da yüksek tutmaya çalıştım. Yeri geldiğinde etütlere katıldım. Bu şekilde diplomamı alıp hedefime ulaştım"

Panelde bulunan bir öğrencinin sorduğu, "Kulüp takımı ile milli takım için oynama konusunda ne gibi farklılıklar var?" sorusuna ise Doğuş Balbay şu yanıtı verdi:

"Milli forma için tüm ülkeyi temsil ediyorsunuz. 80-83 milyon kişi sahada olan oyuncuları destekliyor. Çok büyük bir gücü var. Türk armasını göğsünüzde taşıdığınızda bu farklı bir gurur oluyor. Onun yeri çok ayrı. Geçmişin de çok büyük başarılı olan Anadolu Efes'te de oynamak büyük gurur ama kıyaslamak zor. Milli takım için oynamak ayrı bir duygu."

"Babam makine mühendisi. Onun izinde gidip makine mühendisi olmak isterdim ama sporun içinde kalsaydım, basketbol olmasaydı futbola yönelirdim"

Shane Larkin

Türkiye A Milli Takımı'nda oynamayı tercih eden ABD'li yıldız oyuncu Shane Larkin ise okulun kendisi için de çok ciddi olduğuna belirterek şöyle konuştu: 

"Okul benim için önemliydi. Miami Üniversitesi'nde iyi oyuncularla birlikte oynadığım için kendimi çok şanslı hissediyorum. Üniversitedeki takımımız çok iyiydi ve konferans şampiyonluğu yaşadık. İki defa ayak bileğimden ciddi sakatlık yaşadım ve o dönemde benim kariyerimin bittiğini söyleyenler oldu ama ben çalışmaya devam ettim ve benimle ilgili söylenen olumsuz sözler, en önemli motivasyon kaynağım oldu"

"Kobe Bryant'ın Lakers formasıyla emekli olduğu yıl, ona karşı oynama fırsatım olmuştu. O benim için inanılmaz bir deneyimdi. Tüm zamanların en iyi oyuncularından birisiydi. Onun gibi yaşayan bir efsaneye karşı oynayabilmek, hayallerin gerçek olması gibiydi. Lakers'a karşı oynadığımızda bizim soyunma odamıza geldiğini hatırlıyorum. 22 yaşındaydım o dönemde. Bize, 'inanmaya ve sıkı çalışmaya devam edin, hayatta her şey mümkün' diyerek tavsiyelerde bulunmuştu. Yaşananlar çok trajikti. Tavsiyelerini asla unutmayacağım, o her zaman bir efsane olarak kalacak"

Bir öğrencinin sorduğu, "Avrupa basketbolunda, NBA düzenine en yatkın takım hangisi" sorusuna ise Larkin, "Anadolu Efes'ten sonra Barcelona" yanıtını vererek, "Barcelona, yüksek kalitede oyunculara sahip. Birçok oyuncunun NBA deneyimi var. Yüksek bir hızda oyun oynuyorlar" dedi.

NBA İLE EUROLEAGUE ARASINDAKİ EN BÜYÜK FARK

"NBA'de daha çok bire bir oyun görüyorsunuz, çok fazla takımsal organizasyon yok. Avrupa basketbolu ise çok daha fazla takım oyununa dayalı. Bir oyuncunun neredeyse bütün şutları kullandığını pek göremezsiniz. Herkes, tek bir hedef için savaşıyor. Bunun en büyük fark olduğunu söyleyebilirim" 

"ERSAN, CEDİ VE FURKAN İLE OYNAYACAĞIM İÇİN MUTLUYUM"

"Ersan, Cedi ve Furkan ile şu ana kadar tanışma fırsatım olmadı. Onlarla birlikte oynayacağım için mutluyum. Birlikte iyi şeyler başaracağımıza inanıyorum"

"Avrupa, benim için oynama konusunda daha iyi bir fırsattı. NBA'de fazla süreler alma şansı bulamadım. Oyuncu olarak gelişim göstermek, yapabildiklerimi daha iyi noktaya getirmek için Avrupa'ya geri döndüm. Burada geçirdiğim her yıl, gelişim gösterdiğimi düşünüyorum"

Son Dakika Spor Haberleri için aşağıya kaydırın.

Yorum Yaz