Barcelona Diktatör Franco'ya Verilen Onur Madalyasını Geri Alacak

Barcelona Kulübü, diktatör Francisco Franco'ya 1971 ve 1974 yıllarında verilen onur madalyalarını geri alma kararı aldı.

Barcelona Diktatör Franco'ya Verilen Onur Madalyasını Geri Alacak

Barcelona, diktatör Franco'ya verilen onur madalyasını geri alacak.

Barcelona Kulübü Sözcüsü Josep Vives yaptığı açıklamada kulübün yönetim kurulunun aldığı kararla diktatör Franco'nun onur madalyaların geri alınacağını açıkladı.

BARCELONA AÇIK DAVRANDI

 Sözcü Vives, "Yönetim kurulu, diktatör Franco'nun madalyalarının geri alınmasıyla ilgili adım atılmasında çok açık davrandı." ifadelerini kullandı.

Ayrıca Vives, Barcelona Kulübü tarafından diktatör Franco'ya verilen madalyaların geri alınması konusunun ilk olarak 2003 yılında gündeme geldiğini ancak "bu konuyla ilgili belgesel kanıt bulunmamasından dolayı o dönemde karar alınmadığını" belirtti. Vives, kulüp üyelerinin talepleri sonrasında yönetim kurulunun geçmiş kararlarının incelendiği ve "gerekçesi belli olmasa da kulübün bir madalya yaratıp diktatör Franco'ya verdiğinin fiilen tespit edildiğini" ifade etti.

ZAMANLAMA MANİDAR

Katalonya'da bağımsızlık yanlısı girişimlere destek verdiği bilinen Barcelona Kulübünün diktatör Franco'ya verilen madalyaların geri alınması kararını, Madrid'de yarın başlayacak ve bağımsızlık yanlısı yasa dışı referandumdan dolayı "devlete karşı ayaklanma" ile suçlanan 12 Katalan siyasetçinin yargılanmasıyla ilgili davadan bir gün önce alması dikkati çekti.

Son Dakika Spor Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR