Bakan Kasapoğlu: 'Olimpiyatlara En Hazır Ülkeyiz'

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, coronavirüs salgını sebebiyle askıya alınan Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye için en başarılı organizasyonu geçirmeye aday olduklarını ifade etti.

Bakan Kasapoğlu: 'Olimpiyatlara En Hazır Ülkeyiz'

Bakan Kasapoğlu: 'Olimpiyatlara En Hazır Ülkeyiz'

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Amerikan Basketbol Ligi (NBA) ekiplerinden Cleveland Cavaliers'ta görev yapan milli oyuncu Cedi Osman'ın Instagram üzerinden gerçekleştirdiği canlı yayına konuk oldu.

Cedi Osman'ın sorularını cevaplayan Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2021 senesine alınan Tokyo Olimpiyatları ile alakalı, "Olimpiyatlara hazırdık ama olanda hayır vardır. Sakatlığı olan arkadaşlarımız vardı. İbrahim Çolak ve Taha Akgül bir operasyon geçirdi. Onlar için bu süreç bir avantaja dönüştü. Diğer arkadaşlarımız daha da motive oldu. Bunu bir fırsata çevirmemiz lazım. Bu inancı da arkadaşlarımızda görüyorum. En başarılı olimpiyatlara adayız. Bunu birlikte başaracağız. Buna inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

Cedi Osman'ın Türkiye'nin olimpiyat tarihinden sorduğu 5 soruyu da doğru bilen Bakan Kasapoğlu, sorulara konu olan eskrim, judo ve güreşle alakalı, "Eskrim önemsediğim bir branş. Bu branşta çok iddialıyız ve güçlü geliyoruz. Geçtiğimiz yıl çok ciddi başarılar kazandık. Tokyo Olimpiyatları'na bu yıl gitseydi judoda da güzel beklentilerimiz vardı. Kota müsabakalarında güzel sonuçlar aldık. Eskrim, judo ve güreşte olimpiyatlar için güzel ümitlerimiz var." şeklinde konuştu.

'DAHA ÇOK CEDİ ÇIKARACAĞIZ'

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, Türkiye'nin genç nüfusunun olduğunun altını çizerek, Cedi Osman gibi başarılı sporcular yetiştirmeleri gerektiğini dile getirdi.

Gençlerin başarılı olması için bütün imkanları sunduklarını kaydeden Kasapoğlu, "Cedi Osman gibi örnekleri artırmamız lazım. Spor altyapısında da çok ciddiyiz. Her yerde mükemmel tesisler var. Farklı branşlarda havuzlardan kortlara ve statlara kadar birçok tesisimiz var. Statlarımız Avrupa'da yok. Bizdeki statlar modernliği, kapasite ve inşaat kapasitesiyle dört dörtlük. Altyapı ve tesis var. Pek çok organizasyon düzenliyoruz ama daha da fazla yapmamız lazım. Durağanlık yok. Sürekli hedefi yukarılara koyacağız." açıklaması yaptı.

Cedi Osman'ın izleyicilerinden basketbol altyapısıyla dair yöneltilen bir soru üzerine Mehmet Muharrem Kasapoğlu, şu yanıtı verdi:

"Hangi branşta olursa olsun yetenekli arkadaşlarımızın keşfedilmesinden yanayım. Bunun için yetenek tarama projemiz var. Bilimsel olarak belirlediğimiz 10 farklı parametreyi ölçüyoruz. İlkokul 3 ve 4. sınıf öğrencilerine uyguluyoruz. Geçen yıl 1 milyon 200 bin çocuğumuzun taramasını yaptık. Şu anda 100 bin çocuğumuz yetenek havuzunda. Bu yıl mart ayında yapacaktık ama coronavirüsten dolayı yaza erteledik. Kulüplerin altyapıya yatırım yapması için teşvik çalışmalarımız da var."

'POLİTİKAMIZ, MİLLİ VE YERLİ SPORCU ODAKLI'

Mehmet Muharrem Kasapoğlu, milli ve yerli sporcu odaklı politikayı benimsediklerini ifade etti.

Türkiye'nin genç nüfus açısından Avrupa'nın en avantajlı ülkesi olduğunu belirten Bakan Kasapoğlu, şı ifadeleri kullandı:

"20 milyon genç nüfusla Avrupa'nın en çok genç nüfusuna sahip ülkesiyiz. O yüzden yetenekleri keşfetmek ve bunu teşvik etmemiz lazım. Bir kulüp sporcu yetiştirirse kolaylık sağlama projelerimiz var. Üretim, milli ve yerli sporcu odaklı bir politikayı önemsiyoruz. Elbette yabancı ve başarılı sporcuya saygımız var ama bizde de ciddi yetenekler var. Sen bizi yurt dışında onurlu, başarılı bir şekilde temsil ediyorsun. Neden daha fazla Cedi Osman'ımız olmasın. Amacımız bu. Futbolda da Avrupa'da oynayan başarılı arkadaşlarımız var. Onları da artırmamız lazım."

Bakanlığın yaptığı "10 bin pota" projesi hakkında da konuşan Mehmet Muharrem Kasapoğlu, "Daha çok Cedi çıkaracağız. Cedi Osmanlardan daha çok olacak. Basketbola yeteneği olan gençlerimize her türlü imkanı sunacağız. Pota ise pota, top ise top... Bize yer gösterin saha yapalım, diyoruz. Potasız okul bırakmayacağız. Her türlü imkan var. Yeter ki doğru kurgulayalım." dedi.

Bakan Kasapoğlu, Cedi'nin seçeceği 1000 kişiye basketbol topu armağan etmek istediğini aktardı.

CEDİ OSMAN: 'OLİMPİYATA GİTME ŞANSIMIZ YÜKSEK'

Milli sporcu, A Milli Erkek Basketbol Takımı'nın Tokyo Olimpiyatları'na katılma ihtimalinin yüksek olduğunu açıkladı.

Ay- yıldızlı kulübün Kanada'da yapılacak olimpiyat elemelerinde yer alacağını söyleyen Cedi, "Çok genç bir takımımız var. 1995, 1996 ve 1997 doğumlu altın jenerasyon da gelmeye başladı. Tecrübeli ağabeylerimiz de var. Onlarla berabere çok iyi yerlere gelebileceğimizi düşünüyorum. Ancak biraz sabretmemiz lazım. Sürekli beraber oynayan bir takım değiliz. Çok ayrıyız. Sadece yazın 1,5 ay bir araya gelerek bir anda mükemmel olamıyoruz. Zamana ihtiyacımız var. Birbirimize alışıyoruz. Daha iyi yerlere geleceğimize inanıyorum. Kanada'da şansımızı yüksek görüyorum. Hem kendime hem de takım arkadaşlarıma çok güveniyorum. Çok yetenekli ve genç bir takımız. Olimpiyatlara gideceğimize inanıyorum." diye belirtti.

Bakan Kasapoğlu, Cedi'nin açıklamasının sonrasında "Ben de inanıyorum. Size güveniyoruz." şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR