Şampiyonlar Ligi’ne Direkt Katılım Tehlikeye Girdi

Son yıllarda Avrupa kupalarında başarısız sonuçlar alınması, önümüzdeki sezon Şampiyonlar Ligi gruplarına direkt katılımı tehlikeye soktu.

04.05.2021-13:11 - (Son Güncelleme: 04.05.2021-13:11)Şampiyonlar Ligi’ne Direkt Katılım Tehlikeye Girdi

Takımlarımızın son yıllarda Avrupa liglerinde başarısız sonuçlar alması nedeniyle, UEFA ülkeler sıralamasında 11’inci sıraya geriledik.

Bu durum Süper Lig şampiyonunun önümüzdeki sezon Şampiyonlar Ligi gruplarına direkt katılmasını tehlikeye soktu.

SIRALAMADA İLK 10’DA YER ALAMADIK

Sıralamada ilk 10'da yer alamadığımız için Süper Lig'i birinci bitiren takımın doğrudan katılımı, Devler Ligi'nde bu sezonu şampiyon bitirecek takımın aynı zamanda kendi liginde de bu turnuvaya katılma hakkını elde etmesiyle mümkün olacak.

3 İHTİMAL VAR

Şampiyonlar Ligi'nde yola devam eden takımlardan Manchester City, Chelsea ve Paris Saint-Germain (PSG) bu kupayı kazanıp, kendi liglerinde Devler Ligi'ne katılım hakkı alamazsa, Türkiye Süper Ligi şampiyonu, gruplara katılabilmek için ön eleme oynamak zorunda kalacak. Manchester City, İngiltere'de Şampiyonlar Ligi katılım hakkını elde ettiği için Şampiyonlar Ligi şampiyonu olması yetecek.

MEVCUT DURUMDA SORUN YAŞANMAYACAK

Halen Premier Lig'de dördüncü sırada yer alan Chelsea ile Ligue 1'in ikincisi PSG mevcut konumlarını koruduğu takdirde, Şampiyonlar Ligi'ni kazansalar bile sorun yaşanmayacak.

M.UNİTED ŞAMPİYON OLURSA ÜÇÜNCÜ ÖN ELEME TURUNDAN BAŞLANACAK

UEFA Avrupa Ligi'nde yarı finale Manchester United, Villarreal, Arsenal ve Roma kaldı. İlk maç sonuçlarına göre Manchester United bir ayağını finale attı.

Arsenal ve Villarreal arasındaki eşleşmede ise tur ortada. 4 takımdan yalnızca Manchester United, ligindeki derecesiyle Şampiyonlar Ligi biletini alacak. Eğer Manchester United, Avrupa Ligi şampiyonu olursa Süper Lig ikincisi, UEFA Şampiyonlar Ligi elemelerine iki değil üçüncü ön eleme turundan başlayacak. 

Sezonu da 20 Haziran'da değil 3-4 Ağustos'ta açacak.

Diğer 3 takımdan biri kazanırsa ikinci ön eleme turuna gidecek.


YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR