Son Dakika Coronavirüs Haberleri Korona Yaz 8119'a Gönder 10 ₺ Bağışta Bulun

Maske Alırken Bunlara Dikkat Edin!

Ülkemizde de ciddi can kayıplarına neden olan Coronavirüsü karşısında tedbirler artırılmaya devam ediyor. Son olarak maske zorunluluğunun da gelmesiyle birlikte vatandaşlar maske alırken nelere dikkat etmesi gerektiği hakkında araştırmalar yapıyor. Peki, maske alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Maske Alırken Bunlara Dikkat Edin!

Maske Alırken Bunlara Dikkat Edin!

Diş Malzemeleri Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (DİŞSİAD) Başkanı Erkan Uçar, vatandaşların kullanması gereken maskelerin üç katlı filtreye sahip olması, üst kısmında burunu saracak telin yer alması ve CE belgesinin olmasının çok önemli olduğu konusunda uyarıda bulundu.

Uçar, yapmış olduğu yazılı açıklamasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında açıkladığı ek tedbirlere göre market ve pazar yerleri gibi kalabalık olan alanlarda maske takmanın zorunlu hale geldiğini hatırlattı.

‘PAHALLI OLMASI İŞLEVİNİ YERİNE GETİRECEĞİ ANLAMINA GELMEZ’

Coronavirüsü salgının ülkemizde görüldüğü günden bu yana halk arasında kafa karışıklığına neden olan ve talep patlaması sebebiyle bazı mecralarda fahiş fiyatlara satılan maskelerle alakalı açıklamalarda bulunan Uçar, şu ifadeleri kullandı:

"Satın alınacak maskenin pahalı olması işlevlerini tam anlamıyla yerine getireceği anlamına gelmiyor. Fahiş fiyatlı ürünlerden uzak durmakta fayda var. Maskenin içerisinde üç katlı filtre olup olmamasına dikkat edilmesi, üzerinde burun çevresini sarması için tel olması, maskenin gerekli tıbbi cihaz belgelerinin olup olmaması ve kutu üzerinde CE işaretinin kontrolü, ürünün eczane, medikal ve dental ürün tedariki veya üretimi yapan profesyonel dağıtıcılardan alınması halkımız için kritik öneme sahip."

Uçar, Türkiye'de hemen her sektörün maske ve solunum cihazı üretmek için seferber olduğunu belirterek, dental sektörünün de iç talepte bir sıkıntı olmaması için uluslararası geçerlilik belgelerine ve standartlara sahip maske üretimi yaptığını da aktardı.

‘SALGINI EVLERİMİZDE KALARAK ATLATACAĞIZ’

Hekimlere ve sağlık personellerine maske ve eldiven sağlayan sektörün bir süredir tüm ülkenin talebini karşılamak için gece gündüz çalıştığını ifade eden Uçar, "Sağlık Bakanlığımızın da aldığı önlemler neticesinde ülke olarak maske ve diğer tıbbi malzeme stokumuz yeterli seviyede. Bu salgını ülke olarak birlikteliğimizle, sağlam sağlık sistemi alt yapımızla, çalışkanlığımızla ve en önemlisi evlerimizde kalarak atlatacağız," dedi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR