Koronavirüs Salgınında Kefire İlgi Arttı

Fonksiyonel gıda türlerinden probiyotiklerin alt kolunun bir parçası olan kefir, içeriğinde maya ve bakteri bulunan fermente edilmiş bir süt ürünüdür. Koronavirüs salgınında faydaları sayesinde kefire yoğun ilgi gösterilmeye başlandı. Peki kefirin vücuda faydaları nelerdir? İşte detaylar...

Koronavirüs Salgınında Kefire İlgi Arttı

Koronavirüs Salgınında Kefire İlgi Arttı

Kefirin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Emin Mindan, Koronavirüs günlerinde kefir tüketilmesi gerektiğini söyledi. Mindan, 'Kefir yetişkinlerin anne sütüdür diyebilirim. Özellikle bu süreçte günde en az 2 bardak içilmeli' şeklinde konuştu.

KEFİRİ EVDE YAPIN

Bağışıklık sisteminin güçlenmesi, bağırsaklardaki dost bakterilerin çoğalması, zekâ, kemik ve kas gelişimini destekleyen kefirin özellikle çocuklar çok faydalı olduğunu vurgulayan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Emin Mindan, 'Kefir, sindirim sistemine huzur veriyor, anne sütünden sonra dost bakterilerin kaynağı, çok faydalı bir gıdadır' dedi.

Hazır kefir tüketmek yerine evde yapmanın çok daha faydalı olduğunun vurgulayan Emin Mindan, 'Atalarımız kefiri keçi sütünden yapıyorlardı. Öncelikle kaynak böyle olursa iyi olur. Anne babalar bildikleri yerden iyi süt bulabiliyorlarsa onu alarak evde kendileri kefir yapabilirler. Ayrıca bazı hazır mayalar var. Kefir mayaları diye geçiyor. Bu mayaları kullanarak evde rahatlıkla yapabilirler. Hazır alacaklarsa da özellikle homojenize süt olmamasına dikkat etsinler. Günlük pastörize sütten yapılan kefirleri hatta laktozsuz kefirleri alabilirler' açıklamasında bulundu.

Kefirin yetişkinler için anne sütü kadar değerli sayılabileceğini söyleyen Mindan, 'Kefir bağışıklık sistemini güçlendiren en önemli gıdalardan bir tanesi. Adeta büyüklerin anne sütü diyebiliriz. Kefirin içinde bizi birçok hastalığa karşı koruyacak gıdalar var. Aynı şekilde koronaya karşı da koruma özelliği olur. Bunun içerisine saf C vitamini koyarak içmek çok faydalı. Ama ayrıca C vitaminini alıp 3 kere, kefiri de günde en az 3 bardak içmekte fayda var' şeklinde konuştu.

DOST BAKTERİLERE DİKKAT

Dost bakterilerin bağırsaklarda azalmasıyla farklı hastalıkların ortaya çıktığını ifade eden Dr. Mindan, 'Fırsatçı mikroplar artığı zaman bağırsak geçirgenliği artıyor ve çok çeşitli sindirim ve sinir sistemini tutan hastalıklar ortaya çıkıyor. Dikkat dağınıklığı, uykusuzluk, hiperaktivite, konsantrasyon eksikliği, davranış değişikliği gibi sıkıntılar oluşuyor' dedi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR