Koronavirüs Aşısı Zorunlu mu Olacak?

Sağlık Bakanı Koca, Kovid-19’a karşı 11 Aralık’ta öncelikli gruplara yapılmaya başlanacak Çin aşısının yönetimini anlattı. Aşının zorunlu tutulmayacağını ancak vatandaşı ikna etmek için bilgilendirmelerin yapılacağını belirten Koca, kendisinin de kamuoyu önünde aşı olacağını duyurdu.

Koronavirüs Aşısı Zorunlu mu Olacak?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 11 Aralık'ta aşamalı olarak başlayacak Kovid-19 aşısı hakkında merak edilen soruları cevapladı.

Çin menşeli aşının öncelikli grup uygulamalarına başlanacağını belirten ve konuya ilişkin merak edilenleri yanıtlayan Koca, ‘Çin aşısı, Alman aşısı, İngiliz aşısı, Amerikan aşısı... Konuyu böyle ele alamayız. Öncelikle ele almamız gereken husus, aşının hangi yöntemle üretildiği hususudur. Çünkü aşının yöntemi, aşının güvenilir olup olmadığını birinci dereceden etkiler’ dedi.

‘ÜRETİLDİĞİ ÜLKEYE ODAKLANMAK YANLIŞ, YÖNTEME ODAKLANMAK LAZIM’

Kovid-19 aşısının inaktif ve mRNA yöntemiyle üretildiklerini belirten Bakan Koca, ‘İnaktif yöntemle üretilen aşılar daha güvenilirdir. Tarihte bilinen en iyi yöntem budur. Bunun uzun vadeli sonuçlarını biliyoruz. Virüsün genetik yoluyla geliştirilen mRNA aşıları, kısa vadede iyi sonuç verdi. Ama orta ve uzun vadede nasıl bir etkisi olacağını bilmiyoruz. Çin aşısı da inaktif yöntemle üretildi. Bu yöntemi kullanması nedeniyle daha fazla tercih edilmesi gereken aşıdır. Üretildiği ülkeye odaklanmak yanlış, yönteme odaklanmak lazım. Ben diyorum ki bu yöntem, en eski yöntemdir. Yıllardır bu yönteme dayalı olarak aşılar üretildi. Uzun vadede test edilmiştir. Bir yan tesiri yoktur’ diye konuştu.

‘ÇİN AŞISI, FAZ-3'E EN ERKEN BAŞLAYAN AŞIDIR’

Çin aşısının onay alıp almadığını anlatan Bakan Koca, konuşmasına şöyle devam etti:

‘Dünyada üretilen tüm aşılar, Dünya Sağlık Örgütü'nün süreçlerinden geçmek zorunda. Çin aşısı da öyle. Şu anda 'Faz 3' dönemini bitiren hiçbir aşı yok. Pandeminin yol açtığı acil durum nedeniyle ara raporlarla uygunluk veriliyor. Çin aşısı, 'Faz 3'e en erken başlayan aşıdır. Ayrıca 'Faz 3'ü daha geniş topluluklara uyguladılar. 'Faz 3' ilgili Çin aşısının ara raporları henüz açıklanmadı. Bir hafta-on gün sonra açıklanmasını bekliyoruz.’

‘MECBURİYET OLMASIN AMA VATANDAŞIMIZI İKNA EDELİM’

Bakan Koca, aşının zorunlu olup olmayacağı konusuna ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

‘Bu konuyu Bilim Kurulu'nda ele aldık. Vardığımız sonuç şu oldu: Mecburiyet olmasın ama vatandaşımızı ikna edelim. Hangi aşıların hangi yöntemle üretildiğini, hangi yöntemin daha iyi bir yöntem olduğunu vatandaşımıza anlatacağız. Aşının menşeine değil de yöntemine odaklanılması gerektiğini anlatacağız.’

‘AŞIYI İLK BEN YAPTIRACAĞIM’

Aşıyı ilk kendisinin yaptıracağını hatırlatan Koca, ‘Aşıyla ilgili tüm onay süreçleri bittikten sonra bir hastaneye gideceğim ve kamuoyunun huzurunda aşıyı yaptıracağım. Ardından da o hastanede bulunan bütün sağlık çalışanlarımız aşılarını yaptıracaklar’ diye konuştu.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR