Göz hastalıkları konusunda sıkça karşılaştığımız ve gözün bulanık görmesine neden olan astigmat nedir? Astigmatın belirtileri nelerdir? Astigmatın tedavisi mümkün mü? Astigmat hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtı haberimizde gizli. İşte astigmat hakkında merak ettiklerinizin yanıtı...

ASTİGMAT NEDİR?

Gözün saydam tabakası olan korneanın çaplarının birbirine eşit olmaması durumuna astigmat denir. Kornea ışığı kırar ve göz retinasında iki farklı görüntü meydana gelir.

ASTİGMAT BELİRTİLERİ NELERDİR?

Göz hastalıklarının içinde en çok bilinen ve toplumumuzun yarısından fazlasını oluşturan astigmatın en önemli belirtisi bulanık görme ve baş ağrısıdır. 

Bunlar dışında astigmat; baş ağrısı, gözlerde ağrı, bulanık veya çift görme, arpacık ve uzun süren kirpik iltihabı şikayetleriyle kendini gösterir. Astigmat tedavi edilmediğinde ise şiddetli baş ağrısına neden olur.

ASTİGMAT TEDAVİSİ NEDİR? 

Astigmatın tedavisi uzman bir göz doktoru tarafından hasta muayene edildikten sonra yapılır. Astigmatın seyrettiği durum neticesinde, astigmatın büyüklüğüne bakılır. Ona göre doktor tarafından gözlük, kontakt lens, lazer uygulaması önerilir.

Ancak astigmat ilerlememiş ve küçükse herhangi bir tedaviye gerek duyulmaz. Tedavide bazı ameliyatlarda uygulanmaktadır. Bu ameliyatlar genellikle 1 dakikanın altında bir süre içerisinde çeşitli cihazlarla yapılır.

Tecrübeli bir ekip tarafından gerçekleşirilen operasyon sonrası hastalar en fazla 5 gün içeriside toparlanıyorlar.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.

İLİşKİLİ GALERİLER