Meteoroloji Uyardı: Kar Ve Sağanak Yağış Geliyor

Meteoroloji'den gelen son tahminlere göre; Marmara, Karadeniz, Akdeniz ve Doğu Anadolu sağanak yağışlı, Ege ve Karadeniz'in iç kesimleri ile İç Anadolu'nun kuzeyi kar yağışlı geçecek. Hava sıcaklığı kuzey, iç ve batı kesimlerinde 6 ila 12 derece düşecek.

09.04.2021-10:11 - (Son Güncelleme: 09.04.2021-10:26)Meteoroloji Uyardı: Kar Ve Sağanak Yağış Geliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından gelen son tahminlere göre: Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara’nın doğusu, Doğu Akdeniz, İç Anadolu (Sivas hariç),Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz kıyıları, Doğu Anadolu’nun doğusu ile Balıkesir, Uşak, Kütahya, Afyonkarahisar, Isparta, Artvin ve Siirt çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. 

Hava sıcaklığının kuzey, iç ve batı kesimlerde 6 ila 12 derece azalacağı, diğer yerlerde değişiklik olmayacağı düşünülüyor. Rüzgarın genellikle kuzeyli, doğu kesimlerde güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Ege ve Batı Akdeniz’de kuzeyli yönlerden, Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusunda güneyli yönlerden kuvvetli (40-70 km/sa),Güney Ege ve Batı Akdeniz’de yer yer fırtına şeklinde (60-80 km/sa) eseceği tahmin ediliyor. 

SAĞANAK YAĞIŞ UYARISI 

Öğle saatlerine kadar Batı Karadeniz kıyı kesimleri ile Samsun, Amasya ve Çorum çevrelerinde karla karışık yağmur ve iç kesimlerinde (400 m üzeri) yoğun kar şeklinde olması beklendiğinden başta buzlanma ve don olayına bağlı olarak ulaşımda aksamalar, sel ve su baskını gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

ZİRAİ DON TEHLİKESİNE DİKKAT

Önümüzdeki salı günü sabahına kadar trakya Kesimi, Marmara'nın güney ve doğusu, Ege ve Batı Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu ile Batı ve Orta Karadeniz'in iç kesimlerinde zirai don riski olmasından dolayı yaşanabilecek olumsuzluklara karşı başta üreticiler olmak üzere ilgililer ve vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir. 

KUVVETLİ RÜZGAR ETKİSİNİ GÖSTERECEK 

Rüzgarın; Ege ve Batı Akdeniz’de kuzey yönlerden, Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusunda güney yönlerden kuvvetli (40-70 km/sa),Güney Ege ve Batı Akdeniz’de yer yer fırtına şeklinde (60-80 km/sa) esmesi beklendiğinden, ağaç ve direk devrilmesi, soba ve baca gazı kaynaklı zehirlenme riski, çatı uçması ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir. 

İLLERE GÖRE HAVA DURUMU 

İSTANBUL °C, 11°C 

Parçalı ve çok bulutlu, sabah ve öğle saatlerinde yağmur ve sağanak yağışlı 

ANKARA °C, 5°C 

Çok bulutlu, karla karışık yağmur ve kar yağışlı 

İZMİR °C, 15°C Parçalı ve az bulutlu 

ANTALYA °C, 18°C 

Parçalı ve çok bulutlu, doğu ilçelerinin sağanak yağışlı 

ZONGULDAK °C, 8°C 

Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor, Yağışların, sabah saatlerinde kuvvetli olması bekleniyor. 

TRABZON °C, 13°C 

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı 

ERZURUM °C, 17°C 

Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 

DİYARBAKIR °C, 24°C 

Az bulutlu, zamanla parçalı ve çok bulutlu

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR