Silivri'de Bulunan Açık Hava Müzesinde 150 Eser Sergileniyor

Silivri Belediyesi tarafından yenileme çalışmaları tamamlanarak 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda hizmete açılan Kalepark Sosyal Tesisleri bünyesindeki açık hava müzesi, tesise gelen vatandaşların ilgisini çekiyor.

Silivri'de Bulunan Açık Hava Müzesinde 150 Eser Sergileniyor

Silivri'de Bulunan Açık Hava Müzesinde 150 Eser Sergileniyor

Silivri Belediyesi tarafından tarihi dokusu korunarak yenileme çalışması yapılan Kalepark Sosyal Tesisleri ziyaretçi akınına uğruyor. Çok sayıda sosyal donatının yer aldığı tesiste, özellikle açık hava müzesi büyük beğeni topluyor. Yaklaşık 150 eserin sergilendiği müzede adeta zamana yolculuk yapılıyor.

Müzede 800 Yıl Öncesine Ait Eserler de Bulunuyor

Silivri Kalesinin tarihi M.S. 3’üncü yüzyıla kadar uzanırken, kalıntıların çoğunun 9’uncu ve 12’nci yüzyıllara ait olduğu uzmanlar tarafından belirtiliyor. İlçenin çeşitli bölgelerinde bulunan birçok tarihi yapının hem korumaya hem de sergilemeye alındığı Kalepark Açık Hava Müzesinde Roma, Bizans ve Osmanlı dönemine ait birçok mimari yapı ve tarihi eser bulunuyor. Müzede, yakın tarihten 800 yıl öncesine ait eserleri görmek mümkün.

Silivri Belediyesi tarafından işletilen Kalepark Sosyal Tesisleri, yeşil ve mavinin buluştuğu bir konumda yer alıyor. 47 metre yükseklikteki falezlerden Marmara Denizi seyredilirken, ağaçların ve yeşil alanların yoğunluğu da ziyaretçilerin beğenisini kazanıyor. Amfi tiyatro, seyir dürbünü, kafeterya, yürüyüş yolları, mesire alanı ve oyun parkının bulunduğu Kalepark, günün her saati misafir ağırlıyor.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR