Pamukkale’deki Antik Havuza Ziyaretçi Akını

Hierapolis Antik Kenti'nde, milattan sonra 692’de meydana gelen deprem sonrası doğal yollarla oluşan termal havuz, turistlerin ilgisini çekiyor. Covid-19 sürecinde tadilattan geçirilen antik havuzu son 3 ayda 60 bin kişi ziyaret etti.

11.09.2020-13:57 - (Son Güncelleme: 11.09.2020-13:54)Pamukkale’deki Antik Havuza Ziyaretçi Akını

Pamukkale'deki yaklaşık 1300 yıllık antik havuz, yeni normalleşme sürecinin başladığı 1 Haziran'dan bu yana 60 bin turisti ağırladı.

Hierapolis Antik Kenti'nde, milattan sonra 692 yılında meydana gelen depremde sütunların yıkılması ve termal suyun birikmesiyle doğal yollarla oluşan termal havuz, yaz kış yerli turistlerin ilgisini çekiyor.

Yeni tip corona virüs (Covid-19) sürecinin ardından normalleşmeyle antik havuz yeniden ziyaret edilebiliyor. Bu dönemde tadilat gören havuzun kenarlarındaki toprak alan temizlenerek taş döşeme işlemi yapıldı.

Termal Su, Her Mevsim 36 Derece

Doğal yollarla oluşan ve farklı bir görünümüyle insanları kendisine çeken antik havuza gelenler, her mevsim değişmeyen 36 derecelik termal suda doğal güzelliklerin tadını çıkarıyor.

Beyaz travertenlere yürüme mesafesinde bulunan antik havuza ziyaretçi sayısı da normalleşme sürecinde günden güne arttı. Ziyaretçiler, binlerce yıllık sütun ve mermerler arasında şifalı suda yüzme imkanı buluyor.

Antik havuzu son 3 ayda 60 bin kişi görme fırsatı buldu

Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen,  Pamukkale'nin antik çağlardan bu yana şifa arayan insanların uğrak yeri arasında olduğunu belirtti.

Pandemi sürecinde bir süre sessiz kalan beyaz cennetin yeni normalleşme adımlarının ardından tekrar eski neşesine kavuşmaya başladığını anlatan Şen, Pamukkale'ye gelenlerin antik havuza girmeden dönmediğini vurguladı.

Doğal yollarla oluşan antik havuzun insanları cezbettiğini ifade eden Şen, 'Buraya gelen misafirler özellikle hem şifa bulmak hem de farklı deneyimi yaşamak için sıraya giriyor. Havuza geçen 3 aylık dönemde yaklaşık 60 bin kişi girme şansı yakaladı. Bu rakamlar pandemiye rağmen yüzümüzü güldürdü.' diye konuştu.

Yıl sonuna kadar antik havuzu ziyaret edenlerin 100 bine ulaşacağını aktaran Şen, gelen misafirlerin travertenlerin güzelliğini ve ören yerinin de dokusunu gördükten sonra Pamukkale'den ayrılmak istemediğini sözlerine ekledi.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR