Mevlana Müzesi Açıldı

Düşünceleri yüzyıllardır insanlığa ışık tutan, İslam düşünürü ve mutasavvıf Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin türbesinin bulunduğu Mevlana Müzesi, 2,5 ayın ardından yeniden ziyarete açıldı.

Mevlana Müzesi Açıldı

Mevlana Müzesi Açıldı

74 gündür coronavirüs tedbirleri nedeniyle kapalı olan tasavvufi öğretinin en güzel şekilde işlendiği eserleriyle insanlığa yüzyıllardır yol gösteren İslam düşünürü ve mutasavvıf Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin türbesinin bulunduğu Mevlana Müzesi sema gösterisiyle yeniden ziyarete açıldı.

Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, Konya Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, Hazreti Mevlana’nın 22. kuşaktan torunu Esin Çelebi Bayru ve ilçe belediye başkanlarının katıldığı törende İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar bir konulma yaptı.

Müzelerin güvenli olarak açılabilmesi için bir dizi düzenleme yapıldığını belirten Yarar, "18 Mart tarihinden itibaren Mevlana Müzesi başta olmak üzere Konya'daki tüm müzelerimiz salgın nedeniyle ziyarete kapatılmıştı. 1 Haziran itibarıyla sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda Mevlana Müzesi de diğer müzelerimizle birlikte ziyarete açılmaktadır." ifadelerini kullandı.

Yarar , "Bu konuda önerilen tüm tedbir kurallarına riayet edilecektir. Bu bağlamda müzeyi saatte en fazla 200 kişi ziyaret edebilecek. Ziyaretler yapılırken sosyal mesafe kurallarına da azami derecede riayet edilecek. Gerek müzenin içinde gerekse avluda bulunan misafirlerimizden, belirlenen ve işaretlenen mesafe kurallarına uymaları istirham edilecek." diye konuştu.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR