Afrodisias’ın 2023 Hedefi Yükseldi

Yılda 250 binden fazla yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Aydın’daki Afrodisias Antik Kenti, 2023 yılı ziyaretçi hedefini yükseltti.

Afrodisias’ın 2023 Hedefi Yükseldi

Afrodisias’ın 2023 Hedefi Yükseldi

2017 yılında Türkiye’nin Dünya Kültür Mirası listesine giren 17. Kenti Aydın’daki Afrodisias Antik Kenti, 2023 yılı ziyaretçi hedefini yükseltti.

Dünyaca ünlü fotoğraf sanatçısı Ara Güler’in 1958 yılında tesadüfen keşfettiği Afrodiyas, ziyaretçiler için hazırlıklarını tamamladı.

Günümüzde de yılda 250 binden fazla yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği önemli bir hazine olan Afrodisias Antik Kenti’nin keşif hikayesi de bir haylin ilginç.

1958 yılında Kemer Baraj açılışı için Aydın’ın Bozdoğan ilçesine gazeteci olarak giden ve dönüşte yolunu kaybeden dünyaca ünlü fotoğraf sanatçısı Ara Güler, Geyre isimli bir köyden geçerken köylülerin tarihle iç içe yaşadığını görür ve buranın fotoğraflarını çeker. Bu fotoğraflar sayesinde keşfedilen kent o günden bu yana yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olmuştur.

Yılda 250 binden fazla yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Afrodisias Antik Kenti, Corona virüs ile mücadele tedbirleri kapsamında şu sıralar ziyarete kapalı.

1 haziranda ziyarete açılacak olan antik kentte hazırlıklar tamamlandı. Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Kenan Çiftçi ve Afrodisias Müzesi Müdürü Tenzile Uysal, antik kentin 2023 hedeflerine değindi.

ARA GÜLER'İN FOTOĞRAF KARESİYLE SERÜVENİNE BAŞLADI

1 milyon ziyaretçinin hedeflendiğini belirten Çiftçi, “Dünyaca ünlü Fotoğraf sanatçımız Ara Güler’in bir fotoğraf karesiyle serüvenine başlayan Afrodisias Antik Kenti, Prof Dr. Kenan Erim’in Afrodisias’ı ailesi olarak sahiplenmesiyle ayağa kalkmıştır. Bu ayağa kalkış 2017 yılında Dünya Kültür Mirasına alınarak insanlığın ortak bir değeri haline gelmesini sağlamıştır. Bunu Dünya Kültür Mirasına alındıktan sonraki yıllarda yüzde 100’den fazla bir ziyaretçi sayısının artışıyla gözlemlemekteyiz. Döneminde dünyanın en önemli heykel üretim merkezinden biri olan Afrodisias antik kenti tarihinde ilk kez pandemi nedeniyle insanlardan mahrum kalmıştır. Bu bağlamda Afrodisias antik kentinin ziyaretçileri ile bir an önce buluşması için tüm müze ve ören yeri temizlenerek dezenfekte edilmiş Bakanlığımızın açıklamaları doğrultusunda 1 Haziranda açılışa hazır hale gelmiştir" dedi.

Çiftçi sözlerine şu şekilde devam etti:

“1 Haziranda coronavirüs önlemleri kapsamında ören yerimize sosyal mesafe kurallarına uyarak bir seferde aynı anda 150 kişiyi kabul edebileceğiz. Günlük bin 200 ziyaretçiyi ağırlamaya da hazır durumdayız. 2017’dan sonra her yıl gözle görülür bir oranda ziyaretçi sayısında artış görüyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Aydın Valiliği ile koordineli olarak yapacağı tanıtım faaliyetleri kapsamında 2023 yılında Afrodisias’da 1 milyon ziyaretçi ağırlamayı hedeflemekteyiz.”

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR