Saçları Güçlendiren Domates Maskesi

Likopin içerdiği için güzellik alanında da kullanılmaya başlayan domatesin faydaları saymakla bitmiyor. Mineraller, vitaminler ve lif bakımından oldukça zengin olan bu besin, mutfaktan makyaj masasına transfer oldu. İşte domates suyu ile yapılacak 5 güzellik maskesi.

Saçları Güçlendiren Domates Maskesi

Saçları Güçlendiren Domates Maskesi

Domateste yer alan likopin, strese karşı etkili bir savaşçı. Sıkıntılı ve üzgün dönemlerde domates yemenin moralinizi yükseltmekte büyük bir katkısı var. Yemeklerde olduğu kadar artık güzellik alanında da kullanılmaya başlayan domatesle yapılacak sağlıklı 5 maskesi sizler için derledik.

ARINDIRICI YÜZ MASKESİ

İçerdiği doğal asitler nedeniyle, domates biriken ölü deri hücrelerini temizlemenin doğal bir yoludur. 0 doğal olan bir yüz maskesi yapmak için biraz yulaf unu kullanmanızı öneririz.

Malzemeler:

-2 adet olgunlaşmış domates
-3 yemek kaşığı yulaf unu

Domatesleri ezin ve yulaf unu ile karıştırın. Daha yumuşak bir karışım istiyorsanız, bir blenderdan geçirebilirsiniz. Karışımı ölü derilerden kurtulmak istediğiniz bölgelere sürün ve daha iyi emilmesi için nazik dairesel hareketlerle masaj yapın. 10 dakika bekletin ve durulayın.

 

SİVİLCE KARŞITI MASKE

Domates, aşırı yağ üretimini azaltır, sivilce ve siyah noktalarla mücadeleye yardımcı olur.

Malzemeler:

-1 adet olgunlaşmış domates
-1 yemek kaşığı yulaf (10 gr)
-2 yemek kaşığı limon suyu (20 ml)

Domatesi bir blendera koyun ve yulaf ve limon suyuyla birlikte karıştırın. Karışım çok yoğunsa, pürüzsüz hale gelene kadar içerisine biraz su ekleyin. Gece makyajınızı çıkardıktan sonra, maskeyi yüzünüze sürün ve 20 dakika bekleyin.


YUMUŞATICI EL KREMİ

Domates suyu ve gliserin, ellerinizi yumuşatır, nemlendirir ve sizi yaşlanmanın erken belirtilerinden uzak tutar.

Malzemeler:

-1 adet olgunlaşmış domates
- 2 yemek kaşığı sıvı gliserin (20 ml)

Domatesleri püre haline getirin ve kalın bir macun oluşana kadar sıvı gliserin ile karıştırın. Karışımı ellerinize sürün ve 20 dakika bekletin. Durulayın ve haftada en az 3 kez tekrarlayın.

 

VARİS KREMİ

Domatesin topikal kullanımı, varislerin ve örümcek damarlarının görünmesini engellemeye yardımcı olabilir.

Malzemeler:

-3 adet olgunlaşmış domates
-2 yemek kaşığı elma sirkesi
-1 yemek kaşığı aloe vera jeli

Domatesleri, elma sirkesi ve aloe vera jeli ile bir blenderda karıştırın. Varisli damarlardan etkilenen bölge üzerine karışımı uygulayın, 40 dakika bekletin ve durulayın.


SAÇLARI GÜÇLENDİREN MASKE 

Domatesteki antioksidanlar, renklendirme işlemleri, çok fazla ısı uygulanması ve diğer çevresel faktörler tarafından zarar gören saçları canlandırmak için harikadır.

Malzemeler:

-2 adet olgunlaşmış domatesin suyu
-1/2 avokado
-1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı (15 gr)

Domates suyunu, avokadoyu ve Hindistan cevizi yağını karıştırın. Nemli saçlarınızı parçalara ayırın ve köklerden uca kadar bu karışımı uygulayın. Saçınızı duş başlığı ile kapatın ve 20 dakika bekletin. Durulayın ve haftada en az bir kez kullanın.

Son Dakika Kadın Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Kadın Haberleri