İsrail’in Esir Tuttuğu Kanser Hastası Filistinli Şehit Oldu

İsrail hapishanesinde 4 yıldır tutuklu bulunan kanser hastası Filistinli Sayih, tedavi için kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

09.09.2019-09:38 - (Son Güncelleme: 09.09.2019-09:36)İsrail’in Esir Tuttuğu Kanser Hastası Filistinli Şehit Oldu

Filistin Esirler Cemiyetinden yapılan açıklamaya göre, kemik ve ilik kanseri teşhisi konulan Filistinli Bessam es-Sayih'in (47),tedavi için 12 Ağustos'ta sevk edildiği İsrail'in Beer Yakov beldesindeki Assaf Harofeh Hastanesinde yaşamını yitirdi.

Açıklamada, 1967 yılından bu yana İsrail hapishanelerinde şehit olan Filistinli tutukluların sayısının 217'ye çıktığı bildirildi.

Filistinli Gazeteciler Forumu, çarşamba günü çok sayıda gazeteci ve hukukçunun katılımıyla, sağlık durumu ciddi derecede kötüye giden Sayih'in kurtarılması için Gazze'deki Uluslararası Kızılhaç Komitesi binası önünde gösteri gerçekleştirmişti.

Filistinli Sayih, eşi Muna Ebubekir'in duruşmasına gitmeye çalıştığı sırada "İsrailli bir subay ile eşini öldürme eylemine karışma" suçlamasıyla Ekim 2015'te Nablus kentinde İsrail güçleri tarafından gözaltına alınmıştı.

Kemik ve ilik kanserinin yanı sıra kronik akciğer iltihabı teşhisi konulan Sayih'in kalp kaslarında zayıflık olduğu, yürüme ve konuşmada zorluk çektiği aktarılmıştı.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR