Katar Emir'inin Trump'la Görüşmesi Ertelendi

Kuveyt Emiri Sabah'ın sağlık kontrolleri için ABD'de bir hastanede tedavi gördüğü ve bu sebeple ABD Başkanı Trump ile görüşmesini ertelediği bildirildi.

Katar Emir'inin Trump'la Görüşmesi Ertelendi

Katar Emir'inin Trump'la Görüşmesi Ertelendi

Kuveyt resmi ajansı KUNA'nın haberine göre, Emirlik Divanı İşleri Bakanı Ali es-Sabah, 90 yaşındaki Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed Cabir el-Sabah'ın tıbbi testlerinin tamamlanması amacıyla ABD'de bir hastanede bulunduğunu ifade etti.

Bakan Sabah, bu sebeple Emir el-Sabah'ın ABD Başkanı Donald Trump ile yapması öngörülen görüşmenin daha sonra ayarlanacak bir tarihe ertelendiğini duyurdu.

TRUMP'TAN SABAH'A GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

Öte yandan, Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, Trump'ın, Şeyh Sabah'ın sağlık durumuyla ilgili olarak bilgilendirildiği bildirildi.

Açıklamada, "Başkan Trump, dostu Emir'e acil şifalar diliyor ve iyileşir iyileşmez kendisini Washington'da ağırlamayı bekliyor. Emir saygı duyulan bir lider ve bölgedeki sorunların aşılmasında ABD'nin çok değerli bir ortağı olmuştur." ifadeleri kullanıldı.

Kuveyt Emiri Sabah, ay başında ABD'ye gitmişti.

Beyaz Saray Basın Sözcülüğünden 30 Ağustos'ta yapılan yazılı açıklamaya göre, Donald Trump, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah'ı 12 Eylül'de Beyaz Saray'da ağırlayacaktı.

Emir Sabah'ın hasta olduğu için ağustos ayında Kuveyt'i ziyaret eden İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile görüşmemesi dikkati çekmiş, özellikle sosyal medyada Emir el-Sabah'ın sağlık durumuyla ilgili farklı paylaşımlar ve spekülasyonlar yer almıştı.

Kuveyt Emirlik Divanı da 18 Ağustos'ta ani bir rahatsızlık geçiren el-Sabah'ın yapılan müdahalenin ardından sağlığına kavuştuğunu duyurmuştu.

Emir Şeyh Sabah el-Ahmed Cabir el-Sabah, yaşadığı sağlık sorunu ve gördüğü tedavinin ardından basına açık ilk toplantısını 26 Ağustos'ta gerçekleştirmişti.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz