Rejim Güçleri Yine İdlib'i Vurdu: 11 Ölü

Suriye savaş uçaklarının bu sabah İdlib’in güney kesimlerinde nüfusun yoğun olduğu kasabalarına hava saldırısı düzenledi. Saldırıda, Bare kasabasında 3'ü çocuk olmak üzere 4 sivil, Cebel Zaviye yakınındaki Serce kasabasında 4 sivil ve Hubeyt kasabasında da 3 sivil olmak üzere 11 kişi yaşamını yitirdi.

Rejim Güçleri Yine İdlib'i Vurdu: 11 Ölü

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Suriye ve Rusya savaş uçaklarının pazartesi günü İdlib civarına özellikle Cebel Zaviye’ye yaptığı hava saldırıları sonucu 6’sı çocuk, 19 sivilin öldüğünü, pazar günü de aynı bölgeye yapılan saldırılarda 12 sivilin öldüğünü bildirdi.

Rus ve Suriye Savaş uçaklarının Nisan ayından beri, silahlı muhalif gruplardan Tahrir el Şam’ın kontrolünde bulunan İdlib, Hama Halep, Lazkiye’nin bazı bölgelerine yaptığı saldırların arttığını ifade etti. 

Birleşmiş Milletler, nisandan beri Suriye ve Rus savaş uçaklarının İdlib ve Halep civarına yaptığı hava saldırıları sonucu 60’ı çocuk olmak üzere 260 sivil hayatını kaybetti, bölgedeki 270 bin Suriyelinin yaşadıkları daha güvenli olduğunu düşündükleri bölgelere göç ettiğini kaydetti.

Dünya Sağlık Örgütü, 25 Nisan’dan beri İdlib ve Halep yakınlarına yapılan saldırılarda hedef alınan 25 sağlık merkezinde 22'sinin hizmet dışı kaldığını açıkladı. 

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Kuruluşunun bölge temsilcisi Ursula Mueller, dün yaptığı açıklamada İdlib ve civarında süren çatışmalar sebebiyle 3 milyon insanın İdlib’de kısıldığını ve evsiz kaldığını belirtti. 

Muller, saldırıların sürmesi ve gerilimin artması sebebiyle insani yardımların imkansız hale geldiğini belirterek saldırıların devamı halinde hizmetlerinin askıya alınacağı uyarısında bulundu. Birleşmiş Milletler çarpışan taraflara şiddetin durdurulması ve uluslararası hukuka uyma çağrısını yoğunlaştırdı.

Salı günü Suriye savaş uçaklarının İdlib ve Halep yakınlarındaki kasabalara yaptığı hava saldırıları sonucu 11'i çocuk 27 kişinin hayatını kaybetti.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR