Son Dakika Coronavirüs Haberleri Korona Yaz 8119'a Gönder 10 ₺ Bağışta Bulun

Nihayet Maraş İmara Açılıyor!

Ankara ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) 1974 yılında beri kapalı 'Maraş'ın açılmasıyla ilgili olarak girişimleri hızlandırdı. 46 yıldır kapalı olan 'Hayalet Şehir' yeniden faaliyete geçecek.

Nihayet Maraş İmara Açılıyor!

Nihayet Maraş İmara Açılıyor!

46 yıldır kapalı olan Maraş'ın açılmasıyla ilgili girişimlere hız verildi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Bugün Maraş hemen açılmalı." şeklinde bir açıklama yaparken, bu açıklamaya KKTC tarafından da karşılık geldi. KKTC Başbakanı Ersin Tatar konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu ve "Hükümetimiz kararlıdır ve Türkiye ile işbirliği içinde halkımızın desteğiyle gereken tüm kararlar gecikmeksizin alınacaktır. Maraş konusundaki çalışmalar diğer tüm çalışmalarımız gidi Covid-19’la mücadelemiz nedeniyle duraksamıştır ancak yakında yeniden hız kazanacaktır." ifadelerini kullandı.

Tatar, Maraş'ın bir an önce faaliyete girebilmesi için Dışişleri Bakanlığı tarafından başlatılan çalışmalara devam edileceğini söyledi. Öte yandan, çalışmalara destek için Başbakanlık bünyesinde uzmanlardan ve bürokratlardan oluşan bir komisyon kurulacağını da aktarıldı.

"HALKIMIZ İÇİN YAŞAMSAL ÖNEME SAHİPTİR"

Konu dahilinde yazılı bir açıklama yapan Tatar, halk desteğine ihtiyaç olduğunu vurguladı ve "Türkiye Cumhuriyeti ile kardeşçe, karşılıklı sevgi ve saygıya dayalı ilişki içinde olmak, birimizin diğeri için taşıdığı önemin bilincinde birlik ve beraberlik içinde hareket etmek, işbirliği yapmak halkımız için yaşamsal öneme sahiptir. Unutmamalıyız ki Doğu Akdeniz’de haklarımızın gaspı için yoğun çaba içine girenler ve işbirliği yapanlar var. Bunların temel hedefleri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ortadan kaldırmak, Türkiye’yle bağlarımızı koparmak, Türkiye askerini Kıbrıs’tan çıkarmak, Garanti Sistemi’ni sulandırmak veya sıfırlamak, Kıbrıs’ı tamamıyla hegemonyaları altına alıp Doğu Akdeniz’de kendi çıkar düzenlerini kurmaktır." dedi.

Tatar, Oktay'ın KKTC'nin bir Singapur olabileceği açıklamalarını değerlendirdi ve "Türkiye’nin KKTC’nin Singapur olması için ortaya koyduğu görüşler, bizler için büyük değer taşır. Gerisi bizlere, Kıbrıs Türk Halkı’na ve devletimize kalmıştır." dedi.

"GEREKEN TÜM KARARLAR GECİKMEKSİZİN ALINACAKTIR"

Halkın da kısa sürede bu vizyonla hareket edeceğini söyleyen Tatar, "Bir ekonomist Başbakan olarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın KKTC'nin kalkınması, Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon aramaları, Maraş’ın açılması konusundaki açıklamalarından son derece memnun oldum. Hükümetimiz, her iki konuda da kararlıdır. Türkiye ile işbirliği içinde, halkımızın desteği ile gereken tüm kararlar gecikmeksizin alınacaktır." dedi.

"ANAVATAN YANIMIZDA"

Tatar açıklamalarının devamında, "Hakkını koruyabilen bir Kıbrıs Türk halkı ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için sürdürülebilir, güçlü bir ekonomik yapı oluşturmamız lazımdır. Bu hedef artık ertelenemez, geciktirilemez. Anavatan Türkiye, Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Türk halkı ile yanımızdadır. İnsan potansiyelimiz, sahip olduğumuz değerler, özel sektörümüz, bürokrasimiz bu hedefi gerçekleştirebilecek düzeydedir. Kıbrıs Türk Halkı olduğu noktadan çok daha yüksek bir yaşam kalitesini, gelir seviyesini, refah düzeyini hak etmektedir." ifadelerini kullandı.Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR