Erdek Belediye Başkanı Görevden Alındı

İçişleri Bakanlığı tarafından gçnderilen talimat doğrultusunda Balıkesir'in Erdek ilçesinin Belediye Başkanı Hüseyin Sarı görevinden uzaklaştırıldı.

Erdek Belediye Başkanı Görevden Alındı

Erdek Belediye Başkanı Görevden Alındı

Hüseyin Sarı'nın görevden alınmasına yönelik bakanlıktan gelen yazılı talimatta ilçede mülkiyeti belediyeye ait olan ve üzerinde benzinlik bulunan gayrimenkul için "akaryakıt istasyonu yapılması ve intifa hakkı ihalesi" ile "akaryakıt istasyonu kiralama ihalesi" yapıldığı belirtildi.

Bandırma Ağır Ceza Mahkemesi tarafından her iki ihalede serbest rekabet ortamının bilerek önüne geçtiği belirlenmesi sonucu süreç başlamadan belli olacak şekilde planlama yapıldığı ve ihalelerin tek katılımcı ile gerçekleştirilerek planlandığı gibi sonuçlandırıldığının ortaya çıkarıldığı bildirilenbelirtilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı'nın ihaleye fesat karıştırma suçu kapsamında 1 yıl 15 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verildiği ve bu kararın Yargıtay 5. Ceza Dairesinin 20 Mayıs 2020 tarihli kararıyla onandığı anlaşılmıştır.

Belediyenin önemli bir taşınmazı ile ilgili iki ayrı ihale süreci konusunda bizzat mahkeme kararıyla tespit yapılması ve bu kararın onanması üzerine adı geçen Belediye Başkanı, Anayasa'nın 127'nci maddesinin 4'üncü fıkrası ile Belediye Kanunu'nun 47'nci maddesi gereğince geçici bir tedbir olarak İçişleri Bakanlığınca görevinden uzaklaştırılmıştır."


Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR