Dışişleri Bakanı KEİ Görüşmelerine Katılıyor

Dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cuma günü Karadeniz kıyıdaşlarından meslektaşlarıyla buluşmak için Azerbaycan'da olacak.

Dışişleri Bakanı KEİ Görüşmelerine Katılıyor

Dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cuma günü Karadeniz kıyıdaşlarından meslektaşlarıyla buluşmak için Azerbaycan'da olacak. Mevlüt Çavuşoğlu, Başkent Bakü'de Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (KEİ) üyesi ülkelerin dışişleri bakanları konseyinin 39. toplantısına katılacak. Çavuşoğlu, "Türkiye KEİ'nin çalışmalarına önem veriyor, ki bu KEİ Üyesi Devletler arasındaki ekonomik işbirliğinin artmasına katkıda bulunmuyor aynı zamanda bölgede diyalog kültürünün geliştirilmesine ve bölgede istikrarın artırılmasına da yardımcı oluyor.’’ dedi. Bakan, Türkiye’nin grubun etkinliğini artırma çabalarını sürdüreceğini belirtti.

Bakanlar toplantıda ulaştırma, bilgi ve iletişim teknolojisi, enerji, çevre, gümrük, organize suç, tarım ve kültürle mücadele alanlarında son KEİ faaliyetlerini tartışacaklar. Ayrıca KEİ'yi daha proje odaklı bir organizasyona dönüştürmek için ek adımlar üzerinde görüş alışverişinde bulunacaklar.

Merkezi İstanbul'da bulunan Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (KEİ), dostluk ve iyi komşuluk ruhu içinde hareket etmek ve üye ülkeler arasında karşılıklı saygı ve güven, diyalog ve işbirliğini geliştirmek amacıyla 1992 yılında kurulmuştur. Grubun 12 üyesi var; Türkiye, Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Bulgaristan, Gürcistan, Yunanistan, Moldova, Romanya, Rusya, Sırbistan ve Ukrayna.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz