Bekir Bozdağ'dan Suriye Açıklaması!

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Suriye’ye gerçekleşen operasyon hakkında, siyasi çözümün şart olduğunu ifade etti

Bekir Bozdağ'dan Suriye Açıklaması!

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye'ye gerçekleştirdiği operasyon hakkında, sosyal medya üzerinden önemli açıklamalar yaptı. Bozdağ'ın açıklamasından öne çıkanlar şu şekilde:

‘Suriye ile ilgili Türkiye’nin tutumu, kesindir. Suriye’de Türkiye, Esed rejimine, kimyasal veya konvansiyonel silah kullanımına, iç savaşlara, masumların öldürülmesine, insanların yerlerinden edilmesine, DEAŞ,PKK,KCK,PYD/YPG dahil bütün terör örgütlerine, karşı bir tutum göstermektedir. Türkiye’ye göre Suriye’de, Esed rejimi ile DEAŞ,PKK,KCK,PYD ve YPG dahil tüm terör örgütlerine destek, kimyasal silahla öldürme gibi konvansiyonel silahlarla da öldürme, can ve mal emniyetinin yokluğu, zorunlu göç, ülkeler arası nüfuz, güç ve çıkar yarışı da doğru değildir.

Türkiye, Duma’ya rejimin kimyasal saldırısını her alanda şiddetle kınadı ve çok kesin bir tutum sergiledi. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Sayın Trump ve Sayın Putin ile görüşmeler gerçekleştirdi. Türkiye, bir nevi ABD ile Rusya arasında çözüm amaçlı arabuluculuk rolü üstlendi. Suriye’deki hedeflere ABD, İngiltere ve Fransa saldırısından evvel ABD Genelkurmay Başkanı ile Türkiye Genelkurmay Başkanı, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Trump’ın talimatlarıyla görüştüler. Türkiye, saldırı öncesi bilgilendirildi. Saldırıda İncirlik Üssü kullanılmadı.

SİYASİ ÇÖZÜM GEREKLİ

Fakat Suriye rejiminin kimyasal saldırılarının ardından Suriye’ye atılan bombaların, Suriye’deki problemlerin çözümüne katkı sağlamadığı gibi sonuncusunun da katkısı olmayacağı ortadadır. Çözüm için bilek güreşlerine son vermek ve hesapsız bir siyasi çözüm gereklidir. Aksi, yine kandır. Suriye’de problem, ihtilaf ve çatışmaların bitmesi ile siyasi çözüm, barış, huzur, istikrar ve güvenin kalıcı olarak gerçekleşmesi; ancak uluslararası toplumun beraber, samimi ve kararlı hareketi ile sağlanacaktır. Türkiye, Suriye hakkında dün nerede duruyorsa bugün de aynı yerdedir. Türkiye, Suriye’de siyasi çözüm, barış, güven, huzur ve istikrarın kalıcı şekilde sağlanması için şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da üzerine düşeni yapmaya devam edecektir.’

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz