Bakan Çavuşoğlu: Haklı Olan Masadan Kaçmaz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz ile ilgili, 'Haklı olan masadan kaçmaz, diyalogdan kaçmaz, müzakereden kaçmaz. Biz ön şartsız şekilde her zaman diyalogdan yanayız.' açıklamasında bulundu.

Bakan Çavuşoğlu: Haklı Olan Masadan Kaçmaz

Bakan Çavuşoğlu: Haklı Olan Masadan Kaçmaz

Mevlüt Çavuşoğlu, Malta Dışişleri ile Avrupa İşleri Bakanı Evarist Bartolo ile Antalya'daki müzakeresinin akabinden ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Doğu Akdeniz meselesinde yaptığı açıklamada Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, 'Türkiye her zaman diyalogdan yanadır. Türkiye'nin gözü diğer ülkelerin haklarında hiçbir zaman olmamıştır ama hakkını da sonuna kadar savunagelmiştir. Bundan sonra da savunacaktır.' diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin, Yunanistan'ı ya da başka ülkeleri masaya çağırdığında, bazılarının bunu ödün vermek olarak algıladığını belirterek, şu açıklamalarda bulundu:

'Haklı olan masadan kaçmaz, diyalogdan kaçmaz, müzakereden kaçmaz. Yunanistan da tezlerinde haklıysa, uluslararası hukuka uygun olduğunu düşünüyorsa haritalarla, anlaşmalarla, örnekleriyle gelir masaya anlatır. Biz de tezlerimizi ortaya koyarız.

Herkes o gün Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkiler Komisyonunda olduğu gibi kimin haklı olduğunu görür. Dolayısıyla biz ön şartsız şekilde her zaman diyalogdan yanayız. Türkiye'ye yönelik ön şart koşan olursa bizim de ön şartlarımız vardır ve bu ön şartlar da karşılanmalıdır ama ideali ön şartsız oturup, anlaşmadığın konuları bile konuşabilmektir.'

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR