200 Kişilik Yahudi Grup Mescid-i Aksa'yı Bastı!

İsrail polisinin eşlik ettiği 200 civarındaki fanatik Yahudi, işgal altındaki Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.

200 Kişilik Yahudi Grup Mescid-i Aksa'yı Bastı!

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi Basın Sözcüsü Firas Dibs, İsrail polisi korumasındaki 197 fanatik Yahudi'nin gruplar halinde Mescid-i Aksa'nın güneybatısında bulunan El-Meğaribe (Fas) Kapısı'ndan girerek Harem-i Şerif'e baskın yaptığını bildirdi.

Sözcü Dibs, Harem-i Şerif’e giren Yahudilerden 35'inin dini okul öğrencisi, 60'ının ise memur olduğunu kaydetti.

Fanatik Yahudiler, İsrail polisi eşliğinde zaman zaman Mescid-i Aksa'nın avlusuna giriyor. Bu durum sık sık bölgede gerginliğin tırmanmasına ve Filistinliler ile İsrail polisi arasında arbede yaşanmasına neden oluyor.

KUDÜS, İSLAMİ VAKIFLAR İDARESİNİN EGEMENLİĞİNE İHLAL!

Mescid-i Aksa ve Kudüs'teki vakıflar; İsrail ile Ürdün arasında 26 Ekim 1994'te imzalanan barış antlaşmasına göre Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Mukaddesat Bakanlığına bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin himayesinde bulunuyor.

Daha önce Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin izni dahilinde Mescid-i Aksa'yı ziyaret eden Yahudiler, 2003'ten bu yana Vakıflar İdaresinin egemenliğini ihlal eden İsrail'in tek taraflı kararı çerçevesinde polis eşliğinde Müslümanların kutsal mabedine giriyor.

İşgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblesi olarak kayda geçti.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırınız


[N-#155748]
[N-#143823]

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri