BDDK'dan Bankaların Bilgi Sistemlerine İlişkin Yönetmeliğinde Düzenleme

BDDK'nın Bankaların Bilgi Sistemleri ve Elektronik Bankacılık Hizmetleri Hakkında Yönetmeliğinin, 1 Temmuz 2020 olarak belirlenen yürürlük tarihi, Covid-19 salgını sebebiyle oluşan şartlar göz önüne alınarak 1 Ocak 2021 olarak tekrar düzenlendi.

BDDK'dan Bankaların Bilgi Sistemlerine İlişkin Yönetmeliğinde Düzenleme

BDDK'dan Bankaların Bilgi Sistemlerine İlişkin Yönetmeliğinde Düzenleme

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nca (BDDK) Bankaların Bilgi Sistemleri ve Elektronik Bankacılık Hizmetleri Hakkında Yönetmeliğinin, yürürlük tarihi, Kovid-19 salgını sebebiyle oluşan şartlar göz önüne alınarak 1 Ocak 2021 olarak belirlendi.

BDDK aracılığıyla Bankaların Bilgi Sistemleri ile Elektronik Bankacılık Hizmetleri ile ilgili kararda farklılık yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı.

15 Mart 2020'de ve 31069 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan konu olan Yönetmeliğin 46'ncı maddesi, “(1) Bu Yönetmeliğin 13'üncü maddesi, 29'uncu maddesi, 34'üncü maddesinin on üçüncü fıkrası ile on beşinci fıkrası, 37'nci maddesinin sekizinci fıkrası, 40'ıncı maddesi ve 42'nci maddesi 1 Temmuz 2020 tarihinde, diğer hükümleri ise 1 Ocak 2021 tarihinde yürürlüğe girer.” olarak revize edildi.

Böylece konu lan Yönetmeliğin, daha öncesinde 1 Temmuz 2020 olarak düzenlenen karar tarihi, coronavirüs sebebiyle oluşan koşullar dikkate alınarak 1 Ocak 2021 tarihine tekrar düzenlendi.

Bankaların bilgi sistemleri ile elektronik bankacılık hizmetleri, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun olan düzenlemelerine uygun bir şekilde, müşteri güvenliği ve hizmet kalitesi ön plan alınarak devam ettiriliyor. 1 Ocak 2021 tarihi itibariyle bankaların konu olan karara uygun duruma gelmeleri isteniyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu aracılığıyla, Bankalarda Bilgi Sistemleri Yönetiminde Esas Alınacak ilkelere İlişkin Tebliğin Yürürlükten Kaldırılması ile ilgili tebliğde farklılık yapılması ile ilgili ise Resmi Gazete'de yayımlandı.

Bu tebliğe göre, 15 Mart 2020 tarihli ve 31069 sayılı Resmi Gazete’de yer alan Bankalarda Bilgi Sistemleri Yönetiminde Esas Alınacak İlkelere İlişkin Tebliğin Yürürlükten Kaldırılmasına Dair Tebliğin ikinci maddesinde olan “1 Temmuz 2020” kısmı “1 Ocak 2021” şeklinde revize edildi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR