Araç Alacaklar Müjde! Fiyatlar Düştü

Bazı otomobilerde vergi dilimlerini indiren düzenlemelere gidildi. Otomobil alanların ÖTV’si 30 Aralık’a göre 5 ile 10 puan indi.

Araç Alacaklar Müjde! Fiyatlar Düştü

Genellikle Euro’da son 1 senedeki yüzde 22.4’lük yükselme ile otomobillerin vergisiz fiyatı artınca 2016 Kasım ayında gerçekleştirilen ÖTV düzenlemesi güncellenmek durumunda kaldı. Dün Bakanlar Kurulu kararı ile otomobillerin Özel Tüketim Vergisi’ni (ÖTV) düzenleyen baz rakamlarda değişiklik yapıldı.

Rahim Ak'ın yaptığı habere göre yapılan değişiklik ile ÖTV düzeyinin belirlendiği taban rakamlar yüzde 14 çıkarıldı. Bu şekilde araçların vergisiz fiyatı yükseldiği için vergi dilimlerinin yükselmesine müsaade edilmedi.

Bu düzenleme ile birlikte kurdaki yükseliş sonucu baz fiyatı yükseldiği için vergi dilimi yükselen ve bir üst dilimden vergilenen birçok aracın satış fiyatı azaldı. 30 Aralık’ta vergisiz fiyatı 46 bin lira olan araçlardan yüzde 50 ÖTV alınırken bu oran bugün yüzde 45’e inmiş olacak. Bu şekilde, araç satın alanlar 2 bin 714 lira daha az vergi vererek araç sahibi olacak.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı doğru kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR