Tunus'ta Cumhurbaşkanlığında Erken Seçim

Tunus Cumhurbaşkanı Sibsi'nin hayatını kaybetmesinin ardından kasım ayında yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin öne çekileceği açıklandı.

Tunus'ta Cumhurbaşkanlığında Erken Seçim

Tunus'ta Cumhurbaşkanlığında Erken Seçim

Bifun, Cumhurbaşkanı Baci Kaid es-Sibsi'nin hayatını kaybetmesinin ardından Meclis Başkanı Muhammed Nasır'ın göreve gelmesiyle anayasaya göre cumhurbaşkanlığı seçimlerinin en geç 90 gün içinde gerçekleştirilmesi gerektiğini ifade etti.

90 GÜN İÇİNDE YAPILMALI

Seçim takviminin 90 gün içinde gerçekleştirilecek şekilde değiştirileceğini kaydeden Bifun, "Seçim takvimi ülkenin içinden geçtiği durum göz önüne alınarak revize edilecektir. Bu nedenle cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 90 günden önce tamamlanması gerekiyor. Bunun için de seçim takvimini öne çekmemiz lazım." dedi.

HALK 3. KEZ SANDIĞA GİDECEK 

Bifun ayrıca yeni seçim tarihini görüşmek üzere YSK'nın ilerleyen zamanda bir araya geleceğini kaydetti. Tunus'ta parlamento seçimlerinin 6 Ekim'de, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunun ise 17 Kasım'da yapılması planlanıyordu. "Arap Baharı" adı verilen sürecin ardından iktidarın seçimle değiştiği bir sisteme kavuşan Tunus halkı, devrimden sonra parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimleri için üçüncü kez sandığa gidecek.

BİR AYDA 3 KEZ HASTANEYE KALDIRILMIŞTI 

Tunus Cumhurbaşkanı Baci Kaid es-Sibsi, bugün başkent Tunus'ta tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmişti. Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, gece ağırlaşarak hastaneye kaldırılan 93 yaşındaki Sibsi'nin yaşamını yitirdiği belirtilmişti. Sibsi, yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle son bir ay içinde üç kez hastaneye kaldırılmıştı. 

Son Dakika DÜnya Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR