Son Dakika Coronavirüs Haberleri Korona Yaz 8119'a Gönder 10 ₺ Bağışta Bulun

Trump: ABD Hindistan’a 3 Milyar Dolar Değerinde Silah Satacak

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, ülkesinin Hindistan’a değeri 3 milyar doların üzerinde silah satacağını duyurdu.

Trump: ABD Hindistan’a 3 Milyar Dolar Değerinde Silah Satacak

Trump: ABD Hindistan’a 3 Milyar Dolar Değerinde Silah Satacak

İki günlük resmi ziyaret için Hindistan'a giden Donald Trump, Gucerat eyaletinin Ahmedabad şehrindeki Motera Stadyumu’nda yaklaşık 100 bin kişiye konuştu.

Trump, ülkesinin savaş uçağı, füze, roket ve savaş gemisi üretiminde dünyanın en iyisi olduğunu ifade etti.

Amerikalı lideri, “Şu ana kadar üretilen savaş uçağı, füze, roket ve savaş gemisinin en iyisini biz yapıyoruz. Hindistan ile ileri teknoloji içeren hava savunma sistemleri de içinde olmak üzere silah satışı konusunda pazarlık yapıyoruz.” dedi.

Hindistan hükümeti, geçen hafta ABD’den 2,6 milyar dolar değerinde ileri teknoloji ile donatılmış 24 adet donanma için “MH-60R Seahawk” helikopteri satın alınmasını kabul etmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı ise, içinde hava savunma sistemi ve radarların da bulunduğu 1,8 milyar dolarlık silah satışına onay kararı almıştı.

ABD BAŞKANI DONALD TRUMP'IN KONUŞMASI

Bu arada Trump, yaklaşık 100 bin kişiye hitaben yaptığı konuşmada, terörle mücadelede Pakistan ile ilişkilere de değinerek, "çok olumlu şekilde" çalıştıklarını söyledi.

Trump, "ABD ve Hindistan teröristleri durdurmak ve onların ideolojileriyle mücadele etmek için birlikte çalışmaya kararlıdır. Bu sebeple göreve başladığımdan beri yönetimim Pakistan ile sınırdaki terör organizasyonlarını bitirmek için çok olumlu bir şekilde çalışıyor." dedi.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR