Suudi Arabistan'dan İran'a Tehdit

BM 74. Genel Kuruluna katılan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, gerçekleştirdiği basın toplantısında 14 Eylül’de 2 Aramco petrol tesisine düzenlenen saldırılardan İran’ı sorumlu tuttu. el-Cubeyr askeri seçenek dâhil tüm seçeneklerin masada olduğunu açıkladı.

amco'ya düzenlenen saldırı ile ilgili kesin bir sonuca varmak için soruşturmanın tamamlanmasını beklediklerini belirten Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, saldırıların kuzeyden geldiğine emin olduklarını belirtti. El-Cubery saldırıların başlatıldığı yerin soruşturmanın tamamlanmasının ardından açıklanacağını vurguladı.

Cubeyr,”Saldırılara cevap için tüm seçenekler masada. Neler olduğunu tam olarak bildiğimizden emin olmak istiyoruz. Soruşturmanın ardından cevap vereceğiz. Askeri seçenek dâhil tüm seçenekler masada. Ancak Suudi Arabistan ne pahasına olursa olsun savaşmak istemiyor” açıklamasında bulundu.

“DEVRİMDEN BERİ İRAN’DAN ÖLÜM VE YIKIM GÖRDÜK”

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, Trump’ın 2018’de çekildiği nükleer anlaşmada istediği değişiklikler konusunda ABD ile aynı fikirde oldukalrını belirtti.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, “İran’la yapılan anlaşmanın değiştirilmesi gerekiyor. İran’ın balistik füze programı kabul edilemez. Bir ulus devlet gibi davranan İran istiyoruz. Devrim’den beri İran’dan ölüm ve yıkım gördük. İyi bir komşu olan İran istiyoruz” sözlerini kullandı.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR