Holanda'da 82 Yaşındaki Türk Kadın Kraliyet Nişanına Layık Görüldü

Hollanda'nın Lahey şehrinde yaşayan 82 yaşındaki Zehra Türker uzun yıllar yaptığı gönüllü işlerden dolayı kraliyet nişanı ile ödüllendirildi.

Holanda'da 82 Yaşındaki Türk Kadın Kraliyet Nişanına Layık Görüldü

Hollanda'da 82 yaşındaki Zehra Türkeri, uzun yıllar yaptığı gönüllü çalışmalar sebebiyle kraliyet nişanına layık görüldü.

Lahey şehrindeki Diligentia tiyatro salonunda gerçekleşen törende, 1997 yılından beri Hollanda'da farklı gönüllü çalışmalar yapan, kraliyet nişanını Lahey Belediye Başkanı Pauline Krikke'nin elinden aldı.

Hollanda'da uzun yıllar farklı kentlerden topladığı yardımları, Türkiye'de farklı kurumlar aracılığıyla muhtaç olan kişilere ulaştıran Türker, yaptığı çalışmalarla iki ülke arasında köprü oldu. 

"BÖYLE BİR ÖDÜL ALACAĞIMI BEKLEMİYORDUM"

Aslen Kırklarelili olan 1937 doğumlu Zehra Türker, kraliyet nişanını alması dolayısıyla mutlu olduğunu söyledi.

Uzun yıllardır Hollanda'da yaşadığını belirten Türker, "Milletimi çok sevdiğim için bu yardımları yaptım. Böyle bir ödül alacağımı beklemiyordum ama bu yaptığım iyiliklerin karşılığının bir gün ödüllendirileceğini biliyordum." diye konuştu.

Farklı kentlerde ikamet eden bazı Türkler de yaptıkları gönüllü çalışmalarla kraliyet nişanını almayı hak etti.

Kral Willem Alexander’in doğum günü dolayısıyla 27 Nisan’da ülke genelinde düzenlenen Kral Günü kutlamaları kapsamında dağıtılan nişanı, şimdiye kadar farklı bölgelerde 100’den fazla Türk almaya hak kazandı.

Sembolik değeri olan nişanı bu yıl ülke genelinde bin 3’ü kadın olmak üzere 2 bin 864 kişinin aldığı açıklandı. Kraliyet nişanı almaya hak kazananların en yaşlısının 94, en gencinin ise 25 yaşında olduğu kaydedildi.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri