BM'den ABD'de Siyahi Floyd'un Polis Şiddetiyle Öldürülmesine Sert Tepki

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, ABD'deki silahsız Afro-Amerikalıların polis tarafından öldürülmelerinin önüne geçilmesi için "ciddi eylem" çağrısı yaptı.

BM'den ABD'de Siyahi Floyd'un Polis Şiddetiyle Öldürülmesine Sert Tepki

BM'den ABD'de Siyahi Floyd'un Polis Şiddetiyle Öldürülmesine Sert Tepki

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, siyahi George Floyd'un ABD'nin Minneapolis kentinde polis şiddeti yüzünden yaşamını yitirmesiyle ilişkin yazılı açıklamada bulundu.

Michelle Bachelet, "Bu, ABD'li polis memurları ve toplum üyeleri tarafından silahsız Afro-Amerikalıların öldürüldüğü uzun bir çizginin devamı." ifadesini kullandı.

Bu tür ölümlerin önüne geçilebilmesi için ABD'deki prosedür ve sistemin değişmesi gerektiğini işaret eden Bachelet, her şeyden daha önemlisinin, aşırı güç kullanımına başvuran polis memurlarının işlenen suçlardan yargılanması ve ceza alması olduğunun dikkatini çekti.

Floyd'un polis tarafından öldürülmesini kınayan Bachelet, "ABD makamları, bu tür cinayetleri durdurmak veya gerçekleştirildiğinde adaletin yerini bulması için ciddi önlemler almalıdır." çağrısı yaptı.

Bachelet, Floyd'un öldürülmesinin ardından başlayan gösterilere de değinerek, şiddet ve mülke zarar verilmesinin "polis vahşeti" ve "gizli ayrımcılık" sorununu çözmeyeceğini kaydetti.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR