TN televizyon kanalına açıklama yapan Rubinstein, Arjantin'in Chubut bölgesine bağlı Epuyen şehrinde geçtiğimiz iki ayda 9 kişinin hantavirüs enfeksiyonu sonucu hayatını kaybettiğini, ayrıca bu virüsün 26 kişide daha görüldüğünü belirtti.

Şu zamana kadar bütün vakaların aynı epidemiyolojik bulaşma zincirinden kaynaklandığını bildiren Rubinstein, "Enfeksiyon, Kasım ayında gerçekleştirilen bir doğum günü partisine katılan kişilere, onlardan da başkalarına bulaşmış." açıklamasında bulundu.

Rubinstein, hantavirüs enfeksiyonu vakalarının başkent Buenos Aires'e bin 700 kilometre uzaklığındaki Epuyen ile sınırlı kaldığını, diğer şehirlere yayılmadığını belirtti.

 85 KİŞİ KARANTİNAYA ALINDI

Diğer yandan Hakim Martin Zacchino, Epuyen şehrinde, hantavirüs enfeksiyonunun bulaşmasını engellemek amacıyla 85 kişinin 1 ay boyunca karantina altında durmasına karar verdi.

Karar, Chubut eyaleti Sağlık Bakanı Adrian Pizzi'nin, Esquel Cumhuriyet Başsavcılığından gerekli tedbirlerin alınmasını talep etmesinden sonra çıkartıldı.

Zacchino, karantina kararı ile ilgili olarak, "Burada sadece halkın sağlığı değil, hayatı da tehlikede. Karantina kararı orantılı olmasının yanı sıra aynı zamanda haklı, mantıklı ve son derecede gerekli." ifadelerini kullandı.

 HANTAVİRÜS ENFEKSİYONU

Kısmen Amerika kıtasında görülen ve bir sürü çeşidi olan hantavirüs enfeksiyonu, yabani farelerin idrar ya da salyasına temasla bulaşabiliyor.

Bulaştığı kişide kalp ve akciğerleri etkiliyor, bazen böbrek yetmezliğine de neden olabilir. Söz konusu enfeksiyonunun bir aşısı veya özel bir tedavisi de bulunmuyor.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.