Fox News kanalına misafir olan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD ile Kuzey Kore arasındaki iyi ilişkilere ve ABD’nin, İran nükleer anlaşmasından ayrılmasına dair açıklamalarda bulundu.

Geçen hafta Pyongyang'ı ziyaretine dair soruları cevaplayan Mike Pompeo, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un Amerikan halkı ile aynı hedefleri paylaştığına ikna olduğunu ifade etti.

ABD lideri Trump ile Kim arasında 12 Haziran günü Singapur'da yapılması hedeflenen görüşmeden önce Pyongyang yönetiminin nükleer deneme sahasını boşaltma kararını "iyi bir başlangıç" olarak tanımlayan Mike Pompeo, nihai bir anlaşma için iki devletin daha önce benzerine rastlanmayan adımlar atması gerektiğini ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, tarihi bir netice almak için iki ülkenin üzerine düşeni yapması gerekeceğini vurgulayarak, "Arzuladığımız şeyi elde ettiğimizi ilan etmek için olmamız gereken yere henüz yakın bile değiliz’’ ifadelerini kullandı.

ABD'nin Kuzey Kore ile bütünsel, uzun soluklu bir anlaşma hedeflediğini ifade eden Mike Pompeo, "Daha yapılacak çok iş var. Riskler konusunda gözümüz sonuna kadar açık. Kim'in stratejik bir değişikliğe gideceğini hararetle ümit ediyoruz; ülkesi ve halkı için stratejik bir değişiklik. Bunu yapmaya hazırsa, Başkan Trump da bunun başarılı bir geçiş olmasını temin etmeye hazırdır" şeklinde konuştu.

Mike Pompeo, ABD'nin Kuzey Kore'de rejim değişikliğini öngören bir politikasının olmadığını savunarak, anlaşmaya varılması halinde Kim yönetimine bazı teminatlar verileceğini ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanı uzlaşı sağlanması halinde Pyongyang yönetimine ekonomik yardım teklifine dair böyle bir yardımın ABD hazinesinden ziyade özel sektör yatırımları üzerinden yapılacağını ifade etti.

İRAN-İSRAİL GERİLİMİ

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo yaptığı açıklama ABD'nin İran ile 2015 senesinde imzalanan nükleer anlaşmadan ayrılmasına dair soruları da cevapladı.

Tahran ile Tel Aviv arasında yükselen tansiyonun ABD'nin anlaşmadan ayrılmasının bir sonucu olduğu iddialarını "gülünç" bulduğunu belirten Bakan Pompeo, "İran'ın, Ortak Kapsamlı Eylem Planının (JCPAO) var olduğu döneme göre daha az kısıtlanmış hissettiğini, her gün Amerikalıların seyahat ettiği Riyad havalimanına füze fırlattığını, şimdi de İsrail'e füze fırlattığını söylemek gülünçtür. Yemen'de yaşananlar, Hizbullah'ın yükselişi hep JCPOA varken oldu. Aslında o zaman bunların cezasız kalacağını düşündüler. Avrupa'nın, JCPOA varken balistik füze programlarına sıfır yaptırım uyguladıklarını gördüler’’ şeklinde konuştu.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.