Dolardaki Düşüşü Bilen İsim Açıkladı; İşte Gram Altınla İlgili Kritik Yeni Tahmin

Dolar kuru ve gram altın fiyatları ile ilgi yaptığı tahminlerle dikkat çeken altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, yatırımcılar için değerlendirmelerde bulunarak 2022 yılı için altın ve dolar seviyelerini açıkladı.

19.01.2022-17:00 - (Son Güncelleme: 19.01.2022-17:14)Dolardaki Düşüşü Bilen İsim Açıkladı; İşte Gram Altınla İlgili Kritik Yeni Tahmin

20 Ocak Perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın faiz kararını açıklayacağını bildirdi. Kritik karar öncesi yatırımcılar için açıklamalarda bulunan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, Merkez pas geçerse gram altında 720 TL seviyelerini görülebilir değerlendirmesinde bulundu. 

Ons altın fiyatı Fed baskısı altında 25 Ocak’a kilitlenirken, gram altın ise Merkez Bankası’nın yarınki faiz kararına odaklandı. Altın gram fiyatı için iki önemli senaryoyu paylaşan İslam Memiş ise kritik seviyelere ilişkin önemli tahminlerde bulundu. 


ONS ALTINDA SADECE ABD BELİRLEYİCİ OLMAYACAK

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, “1790 dolar altındaki kapanışlar önce 1765 ve devamında 1725 dolar seviyesini işaret ediyor. Ama yılın ilk çeyreği ile alakalı öngördüğüm bu düşüşler orta ve uzun vade için yatırımcısına alım fırsatı verecektir. Enflasyon ile alalı beklentiler fiyatlanmamışken ve 6 aydır baskılanan ons altını konuşuyoruz. Bu yüzden mutlaka yukarı yönlü tepkiler de verecektir. Ons altında sadece ABD belirleyici olmayacak. Jeopolitik riskler de ons altın üzerinde sürpriz gelişmelere neden olabilir. Ama orta ve uzun vadede hızlı yükselme bekliyorum" değerlendirmelerinde bulundu. 

GRAM ALTIN YENİDEN 820 LİRA SEVİYESİNİ YUKARI YÖNLÜ KIRABİLİR

Gram altın fiyatındaki kritik seviye tahminlerini de açıklayan İslam Memiş, “Ons altındaki düşüş gram altındaki düşüşlerin sınırlı kalmasına neden oldu. Çünkü dolar kurunda bir miktar toparlanma gördük. Gram altın 800 lira sınırını zorlamaya devam ediyor. Gram altın fiyatında takip ettiğim bant aralığı aşağıda 780, yukarıda da 820 lira. Perşembe günü saat 14.00’da Merkez Bankası’nın faiz kararından sonra bir kırılma bekliyorum. Bu kırılma ile birlikte faiz kararı hangi yönde gelirse altının gram fiyatı o yöne kırılacak. Merkez Bankası faiz indirimini devam ettirirse dolardan güç toplayan gram altın yeniden 820 lira seviyesini yukarı yönlü kırabilir. Ancak pas geçmesi durumunda da 750, devamında 720 lira seviyelerinin görülme ihtimalini çok kuvvetli görüyorum" açıklamasını yaptı.

DNC Medya
DNC Medya
bilgi@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal