İslam Memiş'ten Bomba Altın Tahmini: Yeni Enkazlar Olabilir!

Altın ve doların çökeceğini saatler öncesinden bilen altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş'ten kritik altın tahmini geldi. İşte detaylar.

13.01.2022-18:13 - (Son Güncelleme: 13.01.2022-18:17)İslam Memiş'ten Bomba Altın Tahmini: Yeni Enkazlar Olabilir!

Altın ve para piyasalarının uzmanı olan İslam Memiş'in yaptığı açıklamada, dünya genelinde altının enflasyon fiyatlamasını yapmadığına dikkat çekti. Gram altının ise uzun vadede 1450 TL seviyelerine gelebileceğini aktardı.

Geçtiğimiz gün açıklanan ABD enflasyon verilerinin aralık ayında yüzde 7 olduğunu açıklamışlardı. Bu durumda ABD'de enflasyon son 40 yılın zirvesinde yer aldı. Bu verilerin açıklanmasının ardından gram altın 809 TL sınırına dayanmıştı. Gram altın ise  güne yüzde 0,70 yükselişle başladı.

BİR DALGALANMA GÖRÜYORUM

Altın fiyatlarındaki düşüşlerin kalıcı olmadığı tahmininde bulunan İslam Memiş, “Bunun nedenini kısa vade için dolar kuruna, orta ve uzun vade için de altının ons fiyatına bağlıyorum. Hem döviz kurlarında hem de altın fiyatlarında veya ons tarafında bir dalgalanma öngörüyorum. Dolayısıyla düşüşler yatırımcısına alım fırsatı vermeye devam ediyor. Uzun vadedeki öngörüm 1450 TL seviyesi. Yıl içinde ons altında jeopolitik riskler, enflasyonla alakalı 1960-2000 dolar seviyesine kadar bir yükseliş bekliyorum. Burada bir Ukrayna-Rusya krizinden bahsedebiliriz. Öte yandan enflasyon rakamlarının yükseliyor olması yatırımcıları yine güvenli liman altına yönlendirebilir” açıklamalarında bulundu.


YENİ ENKAZLAR GÖRMEYE DEVAM EDEBİLİRİZ

Bu gibi etkenlerin altını olumlu yönde etkileyeceğini düşüne ve altın yatırımcısına tavsiyelerde bulunan Memiş, “Gram altın yatırımcısına mutlaka 2022 yılında uzun vadeli pozisyonlarını korumasını tavsiye ediyorum. Eğer uzun vadeli bir pozisyon kurulmazsa ve kısa vadeli bir al-sat yatırımcısı olursa yine geçtiğimiz yılki gibi sert hareketlerden dolayı enkazlar görmeye devam edebiliriz. O nedenle gram altında 700-800 TL bantlarını uzun vadede iyi alım fırsatları olarak görüyorum. Yani 2022 yılında pozitif öngörümün devam ettiğini söyleyebilirim” açıklamalarında bulundu.


ONS ALTIN ENFLASYON FİYATLAMASINI HENÜZ YAPMADI

2021 yılında ons altının kötü bir performans sergilediğini ve bunu enflasyon fiyatlanmasını yapmadığından kaynaklandığını düşünen İslam Memiş, “Ne zamanki yöneticiler geçici enflasyondan kalıcı enflasyon söylemine geçtiğinde 1678 dolar seviyesinden 1835 seviyelerine gelen bir ons altın gördük. Bu söylem değişikliği bile ons altında 200 dolarlık bir atağa neden oldu. Öngörüm 2022’de enflasyonla mücadele kolay olmayacaktır. Bütün ülkelerde artmaya devam edecektir. Haliyle 2021 yılında baskı altında kalan ons altın enflasyon fiyatlamasını yapmadığı için düşüşlerin çok da kalıcı olacağını düşünmüyorum” açıklamalarında bulundu.


ALTIN STOKLAMAYA DEVAM EDİYORLAR

Kendi düşünceleri ile Dünya Altın Konseyi'nin raporlarının hemen hemen aynı olduğuna dikkat çeken İslam Memiş, “Altına olan talep mutlaka artacaktır ama bunun zamanlaması ciddi anlamda belirsiz. FED’in adımlarını görmek gerekiyor. Benim düşüncem 6 aydır aynı. Altın enflasyonu fiyatlamadı. Altın enflasyonu fiyatlamaya başladığında dünyada ucuz altın olmaz. Çin Merkez Bankası başta olmaz üzere dünyadaki merkez bankaları altın stoklamaya devam ediyorlar. Ons tarafındaki 1678-1700 dolar seviyesinden altın toplamaya devam ediyorlar. Kriz yaşayan ülkeler de altın rezervlerinde gerileme yaşıyor. Altın merkez bankaları tarafından talep görmeye devam ediyor. Burada Çin’in hamlesi çok önemli. Daha önce Çin küresel ısınma ve kuraklıklar daha konuşulmadan tarım emtiası stoklamıştı. Şu anda da enflasyon fiyatlamasının hazırlığını yapıyor. Bu hamlelerin başarılı olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

DNC Medya
DNC Medya
bilgi@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal