Altında Enflasyon Dopingi: Altın ve Dolarda Son Durum!

Dün akşam saatlerinde gerçekleşen döviz kurundaki düşüşün ardından gece saatlerinde dolar 13.08 seviyesini görmüştü. Yeni güne 13.40 ile başladı. İşte detaylar...

13.01.2022-10:43 - (Son Güncelleme: 13.01.2022-10:43) Altında Enflasyon Dopingi: Altın ve Dolarda Son Durum!

Dün akşam saatlerinde gerçekleşen döviz kurundaki sert düşüşün ardından gece saatlerinde dolar 13.08 seviyelerini gördü. Yeni güne ise biraz artış ile 13.40 seviyelerinde seyrediyor. Altın fiyatları ise ABD'de dün açıklanan enflasyon rakamları sonrasında Fed'in Mart ayında faizi arttıracağı yönde düşünülüyor. Bu yüzden altın fiyatları yükselişe geçti. Gram altın ise kurdaki düşüşü takip ediyor. Dün TSI 16.00 da açıklanan ABD enflasyonunun etkisi görüldü. ABD'de aralık ayında yıllık enflasyon yüzde 7 ile bir çok uzmanın tahmini gibi oldu. Enflasyon verisi ilk açıklandığında kurda ani bir etki olmadı. ABD'de piyasaların açılışıyla ise doların ana para birimleri karşısındaki performansını gösteren dolar endeksinde yüzde 0.5'i aşan kayıp yaşandı. Dolar/TL'deki düşüş daha sert oldu. Gece saatlerinde 13.08 lirayı gören dolar yeni güne biraz artış ile 13.40 seviyesine geldi. 

ALTIN FİYATLARINDAKİ SON DURUM

Altın fiyatları, enflasyonun Amerika Birleşik Devletlerinde yükselmesi sonucunda Fed’in Mart ayında faizleri artıracağının neredeyse kesinleşmesiyle yükseldi. Gram altın ise küresel altın fiyatlarındaki yükselişe rağmen Dolar/TL ’deki düşüşle düşüş sergiledi. ABD’de enflayon Aralık ayında yüzde 7’ye çıkarak 39 yılın zirvesine tırmandı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi yıllık enflasyonun yüzde 7 olması yönündeydi. Doların en çok işlem gördüğü para birimleri karşısındaki performansını ölçen Bloomberg Dolar Spot Endeksi, enflasyon sonrasında yüzde 0,3 düşüşle 1.165 seviyesine geriledi. Doların zayıflaması dolar cinsinden fiyatlanan altın gibi emtiaları da destekledi. Fed’in para politikasını sıkılaştıracağına yönelik şahin mesajları sonrasında altının kayıp yaşamaması, parasal sıkılaşmanın ve faiz artırımlarının çoktan fiyatlanmış olabileceğine işaret ediyordu. Yüksek gelen enflasyon ve Mart ayında faizlerin yükseltileceğine dair beklentilerin artmasına rağmen altın fiyatlarının yükselmesi de bunu doğruluyor. 


ONS ALTIN FİYATI

Yeni haftaya da düşüşle başlayan ons altın, salı günü Powell’ın açıklamaları sonrasında yeniden yükselişe geçerek 1.823 dolara kadar tırmandı. Sonrasında hafif bir gerileme kaydeden değerli metal, çarşamba günü enflasyon verisi sonrasında yükselerek 1.828 dolara kadar tırmandı. 


GRAM ALTIN FİYATI

Gram altın, geçen haftanın başında 816 TL’ye kadar çıktıktan sonra dolar/TL’deki düşüşle 750 TL civarına kadar düşmüştü. Geçen haftanın ortasında 800 TL sınırına çıpa atan gram altın, yeni haftaya da bu seviyelere yakın bir seyirle 796 TL civarında başladıktan sonra çarşamba günü sabah saatlerinde 804 TL seviyesinde bulunuyordu. Gram altın, küresel altın fiyatlarındaki yükselişe rağmen ABD enflayon verisi sonrasında dolar kurunda yaşanan düşüşle 786 TL seviyesinde bulunuyor.


DNC Medya
DNC Medya
bilgi@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal