Çiftlik Bank Tosuncuk Müştekileri Çileden Çıkarttı

Binlerce kişiyi dolandıran ve milyonlarca lira ile yurtdışına kaçan Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın ve ağabeyi Fatih Aydın’ın da aralarında bulunduğu 20 sanığın davası görüldü.

19.01.2022-16:23 - (Son Güncelleme: 19.01.2022-16:58)Çiftlik Bank Tosuncuk Müştekileri Çileden Çıkarttı

Çiftlik Bank ana davasında tutuklu bulunan Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın ve ağabeyi Fatih Aydın'ın da aralarında bulunduğu 20 sanığın davası gerçekleştirildi. Davada iki kardeşin tutukluluk halinin devamına karar kılındı. 

Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın çıktığı mahkemede, "Müştekiler şu an salonda ben ne söylemişim ki yalan çıkmış. Dolandırıcılıkla suçlanıyorum. Bana bir tane yalanımı söylesinler, ben de nasıl dolandırdığımı öğreneyim." ifadelerinde bulundu. Tosuncuk'un ifadelerine müştekilerden birkaçı tepki göstererek duruşma salonunu terk etti.

 Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 3 ayrı davaya tutuklu sanıklar Mehmet Aydın ve ağabeyi Fatih Aydın, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi'yle bağlandı.

TAHLİYESİNİ TALEP ETTİ 

Gerçekleştirilen duruşmaya 5 tutuksuz sanık ile taraf avukatları da katılım sağladı. Görülen 3 ayrı davaya toplam 34 müşteki katıldı. Mehmet Aydın'ın avukatı müvekkilinin mal varlığı üzerindeki tedbirlerin kaldırılarak mal varlığının satılmasını, mağdurların zararlarının giderilmesini ve Mehmet Aydın'ın tahliyesini talep etti. 


2 KİŞİ ŞİKAYETÇİ OLMADI 

Tek tek beyanları alınan 34 müşteki 4 bin ile 158 bin lira arasında değişen miktarlarda para yatırdıklarını ve yatırdıkları paranın sadece bir kısmını alabildiklerini ifade etti. Çiftlik Bank sistemine televizyon reklamlarından, sosyal medyadan ve arkadaşlarından duyarak katıldıklarını kaydeden 34 müştekiden 32'si sanıklardan şikayetçi oldu. Toplam zararının 30 bin ve 15 bin lira olduğunu söyleyen 2 kişi ise sanıklardan şikayetçi olmadığını ifade etti. 

BİZ PARA YATIRIN DEMEDİK 

Davada söz hakkı verilen Mehmet Aydın, yayınlanan televizyon reklamlarında Çiftlik Bank oyununun reklamını yapmadıklarını öne sürerek "Biz Çiftlik oyununa para yatırın demedik. Orada sucuk, peynir gibi ürünlerimizin reklamını yaptık. Ayrıca yapmış olduğumuz sistem içi sözleşmesinde sistemin kapanması halinde 90 gün içinde ücret iadesi yapılacak dedik. İnsanlar 90 gün beklemeden şikayet ettiği için ödemeleri yapamadık." ifadelerini kullandı. 

BERAAT EDERSEM YURT DIŞINDAKİ PARAMI ÇÖZECEĞİM 

Mehmet Aydın el konulan mal varlığının satılarak mağdurların zararlarının karşılanması talebinde bulundu. Mahkeme Başkanı da Aydın'a "Uruguay'da veya Kıbrıs'ta el konulan malvarlığın var mı?" diye soru sorunca sanık Mehmet Aydın da "Toplamda 34 milyon liralık mal varlığım vardı 4 yıl önce. Dolar kuru değiştiği için daha çok yükseldi. Mahkemenin gidişatına göre oradaki mal varlıklarımın durumunu da çözeceğim. Burada beraat edersem çözebilirim çünkü yurtdışındaki para, kara para olarak gözüktüğü için bloke koydular." şeklinde cevap verdi. 

NASIL DOLANDIRDIĞIMI ÖĞRENEYİM 

 Mehmet Aydın, "Müştekiler şu an salonda ben ne söylemişim ki yalan çıkmış. Dolandırıcılıkla suçlanıyorum. Bana bir tane yalanımı söylesinler, ben de nasıl dolandırdığımı öğreneyim." dedi. Mehmet Aydın'ın bu cümlesinin üzerine müştekilerden birkaçının tepki göstererek duruşma salonundan ayrıldığı görüldü. 

ASGARİ ÜCRETLE MAAŞ KARŞILIĞI ÇALIŞTIM 

Söz verilen abi Fatih Aydın ise müştekilerin bir kuruş para almadığını ve hiçbirini tanımadığını öne sürdü. Fatih Aydın "Kendi istekleriyle kardeşimin şirketine işe girişmişler. Müştekilerin beyanlarında da para iadesi almaya başladıkları var. Dolandırıcı diye iftira atıyorlar bize. Ben suçlamaları kabul etmiyorum, tahliyemi talep ediyorum. Ben yurtdışında kaçak olarak yaşamadım. Yurt dışında çalışma iznim ve çocuklarım vardı. Ben kardeşimin şirketlerinden mal varlığı yapmadım, üzerime para çekmedim. Asgari ücretle maaş karşılığı çalıştım. Haksız kazanç da elde etmedim." şeklinde ifadelerde bulundu. 


500 BİN LİRALIK DAİREMİ SATIP YATIRDIM O DAİRE 2 MİLYON OLDU 

Yapılan önceki duruşmalarda şikâyetçi olan müşteki Barış Tüzel söz aldı. Sanıkların reklam vererek insanların güvenini kazandıkları düşüncesini belirten Tüzel, "Bu şekilde biz yatırım yaptık, inandık ancak paramızı alamadık. Biz bu paramızı ne üzerinden alacağız, karşılayabiliriz diyorlar. Ben 500 bin yatırdım dairemi satıp o daire 2 milyon lira oldu. Ben Bitcoin alabiliyordum, altın alabiliyordum. Neye göre karşılanacak bu para. Ben bunları sormak istiyorum. Ben 3 üniversite mezunuyum 3 sene önce intihar ediyordum. Mehmet Aydın buna cevap verebilecek mi?" dedi. 

200 MİLYON LİRA DEĞERİNDE MAL VARLIĞINA EL KONULDUĞUNU İDDİA ETTİ 

Avukatların beyanda bulunmasının ardından tekrar söz alan Mehmet Aydın, Türkiye'deki el konulan mal varlığının değer tespitinin yapılmasını talep etti. Aydın kendi hesabına göre 200 milyon lira değerinde Türkiye'de el konulan mal varlığının olduğunu söyledi. Mahkeme Başkanı da müştekilerin zararının tespit edilmesinin ardından Mehmet Aydın'ın mal varlığının değerinin tespit edileceği ifadesinde bulundu. 

TUTUKLULUK HALİNİN DEVAMINA KARAR VERİLDİ 

Sanıkların tutukluluk halinin ve mal varlığına konulan tedbirlerin devam etmesine karar veren mahkeme heyeti eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

DNC Medya
DNC Medya
bilgi@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal