Cumhurbaşkanı Erdoğan, Güvenli Bölgeye İlişkin Açıklamalar Yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Şu anda kendileri güvenli bölgeyi dile getiriyorlar ama hadi deyince kimseyi biz karşımızda, ortada bulamıyoruz. Şu anda güvenli bölgenin adı kaldı” dedi.

03.09.2019-22:33 - (Son Güncelleme: 03.09.2019-22:31)Cumhurbaşkanı Erdoğan, Güvenli Bölgeye İlişkin Açıklamalar Yaptı

Baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Çekya Başbakanı Babis ortak basın toplantısı düzenledi.

HEP HATIRLANACAK DOSTLUK

Çekya Başbakanı Babis ve heyetini Türkiye'de misafir etmekten memnuniyet duyduğunu dile getiren Erdoğan, “Önce ikili ilişkilerimizi gözden geçirdik ve bütün bunlarla beraber askeri, siyasi, ticari, kültürel alanlarda neredeydik nereye geldik bunları görüştük ve bütün ilişkilerin bundan sonraki süreçte çok daha farklı bir konuma geleceğini tespit ettik. Türkiye olarak dostumuz ve müttefikimiz Çekya ile ilişkilerimizi her alanda geliştirme irademiz tamdır. Bugün ki görüşmelerde ilişkilerimizi tüm boyutlarıyla ele aldık. Başbakan iken Şubat 2013'te Çek Cumhuriyetine yaptığımız ziyarette ikili ticaret hacmimiz için 5 milyar dolarlık bir hedef belirlemiştik. Bu hedefe ne yazık ki ulaşamadık. Bugün tekrar 5 milyar dolarlık hedefimizi teyit ettik. Buna ulaşmak ve bunu aşmak için görüşlerimizi ortaya koyduk. 2018 yılında gerçekleşen 3 milyar 650 milyon dolarlık ticaret hacmi bu hedefe adım adım yaklaştığımızı gösteriyor. Enerji, Çekya ile yatırım ilişkilerimizde lokomotif vazifesi ifa ediyor. Görüşmelerimizde iş birliğimizi nasıl daha da geliştirebileceğimizi ve yaşanan bazı sorunların aşılması için ne tür adımlar atabileceğimizi ayrıntılı bir şekilde ele aldık. Savunma Sanayii alanında iş birliğimizi ileri götürme alanında neler yapabileceğimizi görüştük. Beşeri münasebetlerimizi dostluk ilişkilerimizin ayrılmaz bir parçası olarak görüyoruz. Türkiye'nin Çek halkının en çok tercih ettiği turizm destinasyonlarından biri olmasından da memnuniyet duyuyoruz. Öğrenci değişim programlarında da Çekya Türk öğrenciler için en çok tercih edilen ülkelerden biridir. Çek Cumhuriyetinde 3 ayrı şehitliğimiz var. 1. Dünya Savaşı'nın Galiçya cephesinde şehit düşen askerimiz Çek halkının ebedi misafiri olarak aramızdaki en özel bağı oluşturmaktadır. Çekya'nın 15 Temmuz hain darbe girişimi karşısında verdiği desteğe bir kez daha teşekkür ediyorum. FETÖ'cü alçakların gazi Meclisimizi bombalaması sırasında zarar gören Bohemya kristali avizeler Çek dostlarımız tarafından gönüllü olarak yenilenmiştir. Bu nazik ve anlamlı jest büyük bir dostluk örneği olarak hep hatırlanacaktır. "

"SESSİZ KALMAK MÜMKÜN DEĞİL"

ABD ile devam eden güvenli bölge görüşmelerine değinen Erdoğan, "Bütün bunlarla beraber bir güvenli bölge teklifimiz var. Bu teklif Obama döneminde de masadaydı ve Trump döneminde bu güvenli bölgeyi teklif ettim. Avrupa'nın önemli ülkeleri başta Almanya, Fransa ile görüştüm. Suudi Arabistan ile görüştüm. Hepsi de bu çok güzel teklif, güzel bir anlayış. Yapılacak olan şey şu: biz bu güvenli bölgedeki şu an itibariyle yaklaşık bizim sınırlardan 30 kilometre derinlikte ve bütün sınırlarımız boyunca devam eden bir alan, buralarda konut yapacağız ve bu konutların 250-400 metrekare bahçesi olacak ve buralarda bu mülteciler kendileri ekip biçecek ve kendi kendilerine yetme imkanı bulacak. Çok güzel bir proje dediler ama uygulamaya gelince destek gelmedi. Şu anda kendileri güvenli bölgeyi dile getiriyorlar ama hadi deyince kimseyi biz karşımızda, ortada bulamıyoruz. Şu anda güvenli bölgenin adı kaldı. Bir taraftan da tehditler, tacizler malum güneyden zaman zaman yapılıyor. Son olarak İdlib'deki gelişmelerde malum rejimin siviller üzerinde yapmış olduğu bombardıman ama son iki gün içerisinde ABD'nin de buraya bombalama işlemleri içerisine girmiş olması ve 700 civarında insanın sivil olarak burada ölmüş olması, burada bu sivillerin dışında teröre bulaşmış militanlar da olabilir ama artık İdlib yavaş yavaş yok oluyor. Bütün bunların karşısında sessiz kalmak mümkün değil. Rusya ile görüşmelerimizi yapıyoruz. Rusya-Türkiye-İran görüşmemiz var. Tekrar bu görüşmeleri yapacağız, neler yapabiliriz bunların da neticesini göreceğiz. Cenevre'den önce bazı adımları atalım istiyoruz" dedi.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın. 

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR