Başkan Erdoğan Öğretmenler Günü Kapsamında Öğretmenlerle Bir Araya Gelerek Önemli Açıklamalarda Bulundu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Öğretmenler Günü'nde öğretmenler ile bir araya gelerek açıklamalarda bulundu.

24.11.2021-10:51 - (Son Güncelleme: 24.11.2021-16:48)

Son dakika gelen haberlere göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Öğretmenler Günü hakkında konuşma yaparken 3600 ek gösterge konusuna değindi.

24 Kasım Öğretmen Günü için yaptığı konuşmada öğretmenlerin hakkını güvence altına alacak olan yeni yasanın yakında yürürlüğe gireceğini belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamalarda şu sözlere yer verdi; "Öğretmenlerimizin haklarını güvence altına alacak bir Öğretmenlik Meslek Kanunu çıkarmak için hazırlıklarımızı tamamladık. Meclis sürecinin ardından yürürlüğe girecek bu kanunla mevcut hakları korunan öğretmenlerimize ilave mali ve sosyal haklar da sağlıyoruz. Artık yürüttükleri görevi bir kariyer mesleği olarak tamamlanacak öğretmenlerimize 3600 ek gösterge başta olmak üzere sağlayacağımız tüm hakların şimdiden hayırlı olmasını diliyorum"

ÖĞRETMENLERİN HAKKI ÖDENMEZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Öğretmenler Günü dolayısıyla 81 İlden 81 Öğretmenle yemekte bir araya geldi. Burada yaptığı açıklamalarda öğretmenlerin yeni nesil için kritik rol oynadığını belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamalarda şu sözlere değindi; “Ömrünü öğrenmeye, öğretmeye, vatanına, milletine değerlerine bağlı nitelikli nesiller yetiştirmeye adamış bir öğretmenin hakkı asla ödenmez. 24 Kasım Öğretmenler Günü'nün öğretmenlerimize, ülkemize milletimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu anlamlı gün vesilesiyle tüm öğretmenlerimize şükranlarımı sunuyorum. Görevi başında şehit olanlara da darı bekaya uğurladığımız tüm öğretmenlerimizi burada tekrar rahmetle yad ediyorum. Bölücü örgütün, ömürlerinin baharındayken bizden kopardığı Şenay Aybüke Yalçın kızımıza, Necmettin Yılmaz evladımıza ve daha nice kahraman eğitimcilerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Bugün hangi konumda olursak olalım her birimiz, üzerimizde hakkı olan bu hocalarımızı, sevgiyle, saygıyla hatırlıyoruz. Bize şefkatle yaklaştıkları için, bizi sabırla yetiştirdikleri için, bize rehberlik ettikleri için, aradan geçen o yıllara rağmen öğretmenlerimizi şükranla yad ediyoruz" 

AK PARTİ DÖNEMİNDE ÖĞRETMEN ATAMALARI REKOR KIRDI

Eğitim alanında AK Parti'nin yaptığı hizmetlere değinen Başkan Erdoğan konuşmasına şu sözlerle devam etti; "Derslik sayımızı 343 binden 601 bin seviyesine çıkartarak ülkemizin her köşesini modern eğitim kurumlarıyla donattık. 2002 yılından bugüne kadar 713 bin 625 öğretmenimizin atamasını yaparak okullarımızın kadro ihtiyacını çözdük. Mevcut öğretmen sayımızın yüzde 73'ü bizim dönemimizde atandı. 2002 yılında ilköğretimde derslik başına düşen öğrenci sayısı 36 iken bu sene aynı sayı 23'e indi. Ortaöğretimde bu rakam 30'dan 22 ‘ye geriledi. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı ilköğretimde 28, ortaöğretimde 18 iken ilköğretimde 15 Ortaöğretimde 13 olmuştur. Ülkemizin tüm coğrafi bölgelerindeki öğretmen norm doluluk oranları birbirine yakın bir seviyeye ulaşmıştır"

KADIN ÖĞRETMENLERİ YASAKÇI ZİHNİYETTEN KURTARDIK

Göreve geldikleri 2002 yılından beri kadın öğretmen atamalarının düşüklüğünü hatırlatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu durumun günümüzde yüzde 60‘ın üzerine çıktığını vurgulayarak şunları söyledi; "Bizden önce kadın öğretmen oranı yüzde 50 ‘in altındayken yasakçı zihniyetle mücadelemiz neticesinde bu oran yüzde 60'ı bulmuştur. Ders kitaplarını ücretsiz dağıtarak her sene başında yaşanan kargaşanın önüne geçtik. Hem ailelerimizi büyük bir dertten kurtardık. 81 vilayetin tamamın kazandırdığımız kütüphane, spor salonu, laboratuvarlar ile okullarımız arasındaki farkları önemli ölçüde giderdik. Müfredatta yaptığımız reformlarla daha modern daha özgün kendi kabiliyetlerine daha uygun dersleri seçme imkanı sunduk. Çocuklarımızın bir kısmının ayağına adeta pranga vuran katsayı problemini ortadan kaldırarak mesleki eğitimi cazip hale getirdik. Evlatlarımızı dar kalıplara mahkum eden formatlayan jakoben eğitim modeli yerine her bir öğrencimizin içindeki yeteneği keşfetmeyi amaçlayan bir yaklaşımı eğitim sistemimize hakim kıldık. Bu gayretlerimizle ülkemizi eğitim alt yapısı açısından değil müfredat ve içerik açısında da günümüz ihtiyaçlarıyla uyumlu bir çehreye kavuşturduk."

3600 EK GÖSTERGEYİ ÖĞRETMENLERİMİZE SAĞLAYACAĞIZ

Öğretmenler Günü kapsamında öğretmenlere müjdeler veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 3600 ek göstergenin kısa süre içinde yürürlüğe konulacağının altını çizerek konuşmasını şu sözlerle noktaladı; Öğretmenlerimizin haklarını güvence altına alacak bir Öğretmenlik Meslek Kanunu çıkarmak için hazırlıklarımızı tamamladık, meclis sürecinin ardından yürürlüğe girecek bu kanunla mevcut hakları korunan öğretmenlerimize ilave mali ve sosyal haklar da sağlıyoruz. Artık yürüttükleri görevi bir kariyer mesleği olarak tamamlanacak öğretmenlerimize 3600 ek gösterge başta olmak üzere sağlayacağımız tüm hakların şimdiden hayırlı olmasını diliyorum"

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal